İranlı sinemacılardan tutuklanan oyuncuların serbest bırakılması çağrısı

İran Sinema Evi, 22 yaşındaki Mahsa Emini'nin gözaltına alındıktan sonra ölmesi sonrası başlayan gösterileri kışkırtmakla suçlanan bazı sinemacılara yönelik gözaltı ve tutuklamalara devam edilmesi halinde üyelerine ülkedeki sinema ve dizi projelerinden çekilme çağrısında bulunacağını açıkladı.

© REUTERS
İranlı sinemacılardan tutuklanan oyuncuların serbest bırakılması çağrısı

Sinema Evi’nden yapılan açıklamada, ülkedeki bazı sinemacılara yöneltilen “ulusal güvenliğe karşı eylem” ve “yalan bilgi yayma” gibi suçlamaların gerçek dışı olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “İran Sinema Evi, tehdit ve tutuklamaların sona ermemesi ve tutuklanan sinemacıların serbest bırakılmaması durumunda üyelerinden greve gitmelerini ve film ve televizyon projelerinde iş birliği yapmayı reddetmelerini isteyecektir.” denildi.

İRAN’DA NE OLDU?
Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi kaynaklardan olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da ölü sayısı hakkında net bilgi verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise hafta sonu yaptığı açıklamada, gösterilerde 378 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında 50’den fazla güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

İranlı ünlü sinema oyuncuları Hengame Kaziyani ve Ketayun Riyahi, “ayaklanmaları teşvik etmek ve provokatif sosyal medya paylaşımları yapmak” gibi gerekçelerle önceki gün tutuklanmıştı. (AA)

SIRADAKİ HABER