Jeff Bezos’un eski eşi MacKenzie Scott’tan milyon dolarlık bağış

25 yıllık evliliklerini 2019'da bitiren ve rekor bir boşanma anlaşmasına imza atan Jeff Bezos ve eski eşi MacKanzie Scott şimdilerde de yaptıkları bağışlar konusunda adeta yarış halindeler. Bezos'un yaşamı boyunca servetinin büyük bir kısmını bağışlayacağını açıklaması üzerine Scott da malikânesinin satışından elde edeceği gelirin yüzde 90'ınını bağışlayacağını açıkladı.

© REUTERS
Jeff Bezos’un eski eşi MacKenzie Scott’tan milyon dolarlık bağış

Jeff Bezos’un eski eşi MacKenzie Scott, 2019’daki boşanmaları sırasında kendisine kalan Beverly Hills’teki malikaneyi 37 milyon dolara sattı. Scott, satıştan elde edilen ve gelirin yüzde 90’ını da California’daki evsizler yardım kuruluşuna bağışlayacak.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, bu hafta başında 124 milyar dolarlık servetinin büyük bir kısmını bağışlayacağını duyurmuştu. Bezos, şu an birlikte olduğu Lauren Sanchez ile CNN kameralarının önüne geçerek özellikle iklim değişimiyle mücadele için servetinin büyük bir kısmını bağışlayacağını açıklamıştı. Bezos’un bu açıklamalarının hemen ardından da eski eşi MacKenzie Scott, dikkat çeken bir açıklama yapıyor ve bir Medium gönderisinde, son yedi ayda 300’den fazla kuruluşa yaklaşık 2 milyar dolar bağışta bulunduğunu söylüyor.

Scott, son olarak boşanma sonrası kendisine kalan bir malikaneyi California Community Foundation’a devretti ve satıştan elde edilen gelir bölünerek uygun fiyatlı konut hibeleri ve bir göçmen entegrasyon programı oluşturmak için bağışlanacak.

2.5 dönümlük Beverly Hills mülkü, 1990’larda inşa edilmiş İspanyol tarzına sahip ve 12.000 metrekarelik bir ana konutu içeriyor. Ayrıca 4500 metrekarelik bir misafirhane de bulunuyor. Tesiste ayrıca bir yüzme havuzu, tam boy tenis kortu, açık hava eğlencesi için teraslar ve düzinelerce araba için park yeri de yer alıyor.


Jeff Bezos ve sevgilisi Lauren Sanchez bağış açıklamaları yaparken…

Scott, 25 yıl boyunca milyarder Jeff Bezos ile evliydi, ancak 2019’da evlilikleri sona erdi. Rekor bir boşanma anlaşmasıyla dikkat çeken çift, bir süredir de yaptıkları bağışlarla gündemde. Hatta Bezos, Amazon çalışanları zorlu koşullara katlanırken muazzam bir servet biriktirdiği ve servetini bağışlamadığı için eleştiriliyordu. Özellikle de servetlerinin çoğunu hayır kurumlarına bağışlamak üzere dünyanın en zengin yüzlerce insanından oluşan Bağış Taahhüdü’nü imzalamadığı için eleştiriliyordu.

Ancak Bezos, CNN’e verdiği son röportajda yaşamı boyunca servetini bağışlayacağını açıkladı.

Pazartesi günü de Scott, kendi bağışlarıyla ilgili iki yılda bir yaptığı güncellemede, son yedi ay içinde 348 farklı kuruluşa 2 milyar dolar bağışladığını açıkladı. Forbes’un haberine göre; 2019’da Bezos’tan boşandığından beri Scott’ın 1.500’den fazla kuruluşa 14,4 milyar dolar bağışladığı tahmin ediliyor.

SIRADAKİ HABER