Öğrencisi tarafından öldürülen araştırma görevlisi için tören: 'Türkiye çok değerli bir bilim insanını, bir cumhuriyet kadınını kaybetti'

Öğrencisi tarafından öldürülen Çankaya Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel için görev yaptığı üniversitede tören düzenlendi. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, "Sadece Çankaya Üniversitesi bir evladını kaybetmedi, Türkiye Cumhuriyeti çok değerli bir bilim insanını, bir cumhuriyet kadınını kaybetti" dedi.

© AA
Öğrencisi tarafından öldürülen araştırma görevlisi için tören: 'Türkiye çok değerli bir bilim insanını, bir cumhuriyet kadınını kaybetti'

Hukuk fakültesi öğrencisi H.İ.H. tarafından dün silahlı saldırı sonucu öldürülen Çankaya Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel için Çankaya Üniversitesi Balgat Kampüsü'nde tören düzenlendi.
Törene, 26 yaşında hayatını kaybeden Şenel'in annesi Feyzen Damar, babası Mustafa Damar, eşi Levent Şenel, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Can Çoğun, akademisyen çalışma arkadaşları ile öğrencileri katıldı.

Törende konuşan TBB Başkanı Feyzioğlu, olayı sonuna kadar takip edeceklerini ve üzerlerine düşen ne varsa yapacaklarını dile getirdi. Feyzioğlu, "Üzüntümü tarif edecek söz bulamıyorum. Bir daha dilerim böyle bir trajediyi ülkemiz yaşamaz. Sadece Çankaya Üniversitesi bir evladını kaybetmedi, Türkiye Cumhuriyeti çok değerli bir bilim insanını, bir cumhuriyet kadınını kaybetti. Allah rahmet eylesin" diye konuştu.

EŞİ LEVENT ŞENEL: HAYAT BUNU KİMİ ZAMAN 30 YAŞINDA, KİMİ ZAMAN 50, KİMİ ZAMAN 60 YAŞINDA YAŞATIYOR
Ceren Damar Şenel'in eşi Levent Şenel ise hayatın hiç umulmadık anlarda, tahmin edilemeyecek acılar yaşatabildiğini söyledi. Şenel, "Hayat bunu kimi zaman 30 yaşında, kimi zaman 50, kimi zaman 60 yaşında yaşatıyor. Ben bu acıyı 28 yaşında yaşadım. Bu olay bana bir şey gösterdi. Ceren her zaman doğru bildiğini yapan, kurallara uyan, işini dört dörtlük yapmaya çalışan bir insandı. Hiçbir zaman kimseye iftira atmazdı. Hiçbir zaman kimse hakkında kötü konuşmazdı. İşini iyi yapmaya çalışan kıymetli bir bilim insanıydı. Çok büyük bir acımız var" ifadelerini kullandı.
'BENİM EŞİM BİR EĞİTİM ŞEHİDİDİR'

Şenel, bu tarz olayların, kötülüğün kötülükle yenilemeyeceğini hissettirdiğini vurgulayarak, "Biz her zaman iyi olmalıyız, her zaman iyilikle hareket etmeliyiz. Benim eşim bir eğitim şehididir. Bunun altını çizmek istiyorum. Görevini hakkıyla yapmaya çalışırken bir azılı suçlu tarafından vurularak hayatını kaybetmiştir" diye konuştu.

'GENÇ ARKADAŞLARIMDAN KÜÇÜK BİR İSTİRHAMIM VAR…'
Şenel, şunları kaydetti: "Benim genç arkadaşlarımdan küçük bir istirhamım var. Arkadaşlar, bunu söylemek benim haddime düşmez ama iyi bir hukukçu, iyi bir mühendis, iyi bir doktor değil iyi bir insan olmaya çalışın. En önemlisi bu. İnsanları sevin ve hiçbir zaman kötülüğe kötülükle cevap vermeyin. Bu olayla da inşallah bu ülkede pek çok konuda bir duyarlılık, farkındalık oluşacaktır." 
Rektör Prof. Dr. Can Çoğun da bugün Çankaya Üniversitesinin en kederli günü olduğunu belirtti. Çoğun, "Yavrumuz Ceren'i kaybettik. Menfur bir saldırıda maalesef aramızdan ayrıldı. Zanlının yüce yargımız tarafından gereken cezaya çarptırılacağını biliyoruz. Allah'tan rahmet diliyoruz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2019, 14:01
SIRADAKİ HABER