Sri Lanka'da Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarının ardından sosyal medyaya tekrar erişim engeli getirildi

Sosyal medya yasağının, Facebook ve benzeri ortamlarda tehdit içeren mesajlar verilmesini önlemek üzere getirildiği ifade edildi

© Getty Images
Sri Lanka'da Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarının ardından sosyal medyaya tekrar erişim engeli getirildi

Sri Lanka'da sosyal medya servislerine tekrar geçici süreliğine engelleme getirildi. Paskalya günü yüzlerce kişinin öldüğü saldırıların ardından ülkede Müslümanlara karşı nefret suçlarında artış gözlemlenmişti.
 
Sri Lanka Hükümet Enformasyon Dairesinden yapılan açıklamada, dün ülkenin batısındaki kıyı kenti Chilaw'da bulunan camiler ve Müslümanlara ait dükkanlara taşlarla saldırılması üzerine, ülke sınırları içinde bütün sosyal medya platformlarının kullanımının geçici süreliğine kapatıldığı belirtildi.

Açıklamada, sosyal medya yasağının, Facebook ve benzeri ortamlarda tehdit içeren mesajlar verilmesini önlemek üzere getirildiği ifade edildi.

İki bölgedeki sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
Bu arada ülkenin Bingiriya, Dummalasooriya ve Kuliyapitiya bölgelerinde dün ilan edilen sokağa çıkma yasağı bu sabah kaldırıldı.

Sri Lanka'da 21 Nisan'da Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini sırasında Kochchikade'deki St. Anthony's, Katana'daki St. Sebastian ve Batticaloa'daki Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolombo'daki beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar düzenlenmişti.

Bu saldırıların ardından başkent Kolombo'nun banliyöleri Dehiwala'daki konukevi yakınında ve Dematogoda'da üst geçit yakınında patlamalar yaşanmıştı. Yetkililer, saldırılarda 253 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 13:33
SIRADAKİ HABER