THY Yönetim Kurulu Başkanı 'Biz büyüdük’ diye kimse rüzgâr yapmasın

İlker Aycı, "İç hatlarda bizim dışımızdaki taşıyıcaların kestiği rakamlar THY’den çok çok fazla" dedi

© AA
THY Yönetim Kurulu Başkanı 'Biz büyüdük’ diye kimse rüzgâr yapmasın

biz büyüdük’ diye kimse rüzgâr yapmasın
İlker Aycı, art arda yaşanan kazalarının ardından planlamadan çıkarılan Boeing 737 MAX tipi uçaklar ile ilgili “Yüzde 8-9 kapasite kesmek durumunda kaldık” dedi. Bazı firmaların yüzde 25-30 civarında kapasite kestiğini söyleyen Aycı, “İşin nimetlerini paylaşıp külfetlerinden kaçarak, sonra da ‘bakın bizim bilançomuz ne mükemmel, bakın onlar aşağı mı gidiyor, biz nasıl büyüdük’ diyerek kimseye rüzgar yapmasın” ifadelerini kullandı.

Şükrü Andaç’ın Milliyet’te yer alan haberine göre, THY’nin 15 saat 15 dakikalık Meksika seferine katılan İlker Aycı, gazetecilere şu açıklamalarda bulundu:
 
“Yüzde 8-9 kapasite kesmek durumunda kaldık. Bu kesintinin yüzde 40’ı iç hat, yüzde 60’ı dış hatlardan oldu. Uçakların 12’si İstanbul’da 12’si Seattle’da fabrikada duruyor. 24 uçak eksik uçuyoruz. Boeing bize bu uçakları veremedi. Bu bir dünya krizidir. Ne zaman çözüleceği de belli değil. Bize verdikleri tarih Ekim. Ancak biz planlarımızı bunu yok sayarak yapıyoruz. Bir daha hiçbir şekilde bunu yaşamak istemiyoruz. Mağduriyetimizin giderilmesi konusunda Boeing’in adım atması gerekiyor.”

“Biz yüzde 7-8 kapasite keserken iç hatlarda bizim dışımızdaki taşıyıcaların kestiği rakamlar THY’den çok çok fazla. İçeride 50 noktaya uçuyoruz. Bu şehirlerin bazılarında kendimizi göklerde yalnız hissediyoruz. Diğer arkadaşlarımızı da yanımızda görmek isteriz. Özellikle yüzde 25-30’un üzerinde kapasite kesenlere söylüyorum bunu.”

“Biz ne kadar risk alıyorsak, biz ne kadar yükü paylaşıyorsak gönlüm arzu eder ki onların da güçleri nispetinde bu yükü paylaşmaları” diyen THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, “İşin nimetlerini paylaşıp külfetlerinden kaçarak, sonra da ‘bakın bizim bilançomuz ne mükemmel, bakın onlar aşağı mı gidiyor, biz nasıl büyüdük’ diyerek kimseye rüzgar yapmasın. Günün sonunda bu ülkeye hizmet ediyoruz. Çıplak fiyatla uçanlar bizim verdiğimiz hizmetlerle uçtuğunda kimin fiyatı daha fazla geliyor. Bunları paylaşmaya da, tartışmaya da hazırım. Halep ordaysa, arşın burada. Elbette hiç kimsenin ticari kazancında gözümüz yok. Hepsi bizim arkadaşımız, kardeşimiz. Ama lütfen THY’nin üzerine yük atılmasın” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER