Ankara, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Batman, Mardin, Van barolarının aralarında bulunduğu 27 baro ortak açıklama yaparak Hakkari Belediyesine kayyım atanmasına tepki gösterdi.

Baroların açıklamasında, "Son dönemde ülkemizde en çok gereksinim duyulan husus normalleşme ile beraber evrensel norm ve değerlerin tesis edilmesidir. Bunun önkoşulu eşitlikçi, özgürlükçü, adil ve barışçıl bir yönetim anlayışının varlığıdır. Kayyım atama kararıyla demokrasinin ve hukuk devletinin temeli olan serbest seçim ile seçme ve seçilme hakkına müdahale edilmiş, belediyelerin 'seçilmiş belediye yönetimi ve belediye meclisi tarafından yönetilmesi ilkesi' askıya alınmış, Anayasanın 38. maddesiyle güvence altına alınan masumiyet karinesinden faydalanma hakkı açıkça ihlal edilmiştir" denildi.

'SEÇİLMİŞ BELEDİYE BAŞKANINI GÖREVE İADE EDİN'

27 baro, iktidara kayyım atamalarına son vermeye ve seçilmiş belediye başkanını göreve iade etmeye çağırdı:

"Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki demokrasinin ilk ve olmazsa olmaz şartı seçmen iradesinin tanınmasıdır. Demokrasiyi korumak, seçmen iradesine saygı göstermek ve sahip çıkmak, demokratik bir düzende herkesin görevidir. Bu çerçevede siyasi iktidarı kayyım atamalarından vazgeçmeye, seçilmiş belediye başkanını göreve iade etmeye davet ediyoruz."