Öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş, önceki gün gazetecileri isimleri ve fotoğraflarıyla hedef gösteren Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Burak Kılıç'ın paylaşımı hakkında Kılıç'ın Sinan Ateş cinayeti ve daha birçok saldırıda yer aldığını yazan gazeteci Alican Uludağ'ın paylaşımını alıntıladı. Ayşe Ateş, paylaşımında, "Burak Kılıç 'cezasız kalan her suç failini daha da azgınlaştırır' sözünün canlı bir örneği olarak karşımızda duruyor. Bugün daha gür sesle dile getirdikleri 'Hesaplaşacağız, helalleşmeyeceğiz!' söylemi de ilerleyen günlerde kimlere, neler yapmayı planladıklarının ilanı gibi duruyor" ifadelerini kullandı. Kılıç, önceki gün MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter'in "Vallahi hesaplaşacağız, billahi helalleşmeyeceğiz…" tweetini de paylaşmıştı.

Öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş davasında soruşturma süresince MHP'nin yayın organlarından ve MHP'li isimlerce sosyal medyadan  Ateş cinayetini yazan birçok gazeteci hedef gösterilmişti. Ateş cinayetinin ilk duruşması önceki gün tamamlandı. İlk duruşmanın son celsesinin tamamlandığı gün Kılıç, gazeteciler İsmail Saymaz, Erk Acarer, Barış Terkoğlu, Alican Uludağ ve Timur Soykan'ı sosyal medya hesabından fotoğrafları ve isimleriyle hedef göstermiş, sonra da ilgili paylaşımını silmişti.

Kılıç'ın gazetecileri hedef gösteren paylaşımda bulunduğu önceki gün, Yönter de sosyal medya platformu X üzerinden "Vallahi hesaplaşacağız, billahi helalleşmeyeceğiz…" diye yazmış, MHP'li birçok isim de paylaşımı yaygınlaştırmıştı. Kılıç da Yönter'in bu paylaşımını tekrar paylaşan isimler arasındaydı.

Ayşe Ateş, sosyal medya hesabından bugün yaptığı paylaşımda Kılıç ve Yönter hakkında yazdı. Kılıç'ın 'cezasız kalan her suç failini daha da azgınlaştırır' sözünün canlı bir örneği olduğunu yazan Ateş, Yönter'in hesaplaşma paylaşımının da yapacaklarının ilanı olduğunu ifade etti.

"Mektup masada duruyor, adını 'kayıp mektup' koydukları için gözler bir türlü göremiyor"
Ateş, Alican Uludağ'ın Kılıç hakkındaki paylaşımını alıntılayarak şöyle yazdı:

"Aslında mektup masada duruyor. Görmesi gereken bütün gözler ona bakıyor. Adını 'KAYIP MEKTUP' koydukları için bakan gözler bir türlü göremiyor. Burak Kılıç ise 'cezasız kalan her suç failini daha da azgınlaştırır' sözünün canlı bir örneği olarak karşımızda duruyor. Bugün daha gür sesle dile getirdikleri "Hesaplaşacağız, helalleşmeyeceğiz! söylemi de ilerleyen günlerde kimlere, neler yapmayı planladıklarının ilanı gibi duruyor. Masadaki mektup, ona bir elin uzanmasını bekliyor."

Sinan Ateş davasında neler oldu?
Duruşmanın ilk iki gününde 21 tutuklu sanık savunma yaptı. Üçüncü gün ise davanın son tutuklu sanığı ile sanık avukatları dinlendi.

Ayşe Ateş, iki MHP'linin ismini verdi
Müşteki ve müşteki avukatlarının dinlendiği dünkü celseye Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş'in sözleri damga vurdu. Müşteki sıfatıyla duruşmanın dördüncü gününde ilk kez konuşan Ayşe Ateş, "Sinan, bu tehditler başladığında bana ‘Ayşe, İzzet Ulvi Yönter ve Semih Yalçın, Ahmet Yiğit Yıldırım ile Olcay Kılavuz’a talimat vermiş ve beni öldürmek için kapı kapı gezip kiralık katil arıyorlarmış" dedi. 

Kerem Gökay Öner'den savcılığa suç duyurusu
Ateş davasının duruşması devam ederken, bir başka gelişme yaşandı.

O dönem Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdür Yardımcısı olarak Sinan Ateş cinayeti soruşturmasında görev yapan Kerem Gökay Öner, avukatı Suna Öztaşdönderen aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına 3 Temmuz'da sunduğu suç duyurusu dilekçesinde Tolgahan Demirbaş'ın sokakta yakalandığı belirtilen polis tutanağının "sahte" olduğunu ve bu tutanağın Demirbaş'ı gözaltına almayan polisler tarafından hazırlanarak imzalandığı iddia edildi. 

Ateş ailesinin avukatlarından Süleyman Kavak, "Tolgahan Demirbaş'ı, Olcay Kılavuz'un evinde gözaltına aldık. Demirbaş’ın sokakta gözaltına alındığını anlatan yakalama tutanağı sahte" diyerek suç duyurusunda bulunan eski polis müdürünün dosyada tanık olmasını talep etti.

Bugün (05.07.2024) tarihinde görülen davanın 5. duruşmasında ise ara karar verildi. Mahkeme, Mahkeme, Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Aytaç Ataç, Caner Günay, Umut Ersoy, Alper Atay, Mehmet Yüce, Erdem Karadeniz, Osman Bayraktar ve Ufuk Köktürk'ün tutuklulukta geçirdikleri süre değerlendirilerek yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol tedbirlerinin uygulanması suretiyle tahliyelerine karar verdi. 

Ateş ailesi avukatlarının, Sanık Tolgahan Demirbaş'ın MHP milletvekili Olcay Kılavuz'un evinde yakalanıp yakalanmadığının tespiti için eski Organize Suçlarla Şube Müdürü Kerem Gökay Öner'in tanık olarak dinlenilmesi talebi ise reddedildi.

Mahkeme, Cumhuriyet Savcısının esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak üzere duruşmayı 19 Temmuz'a erteledi.