Adana’nın merkez Seyhan ilçesi Cemal Gürsel Caddesi üzerinde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) ortak kullandığı binaya 20 Ağustos 2023 tarihinde A.C. adlı bir kadın tarafından saldırı girişiminde bulunuldu. Olayın ardından gözaltına alınan A.C., çıkarıldığı Adana Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı olaya dair yürüttüğü soruşturmayı 8 ay sonra tamamladı.

Başsavcılığın A.C. hakkında "silahla tehdit" suçundan hazırladığı iddianameyi kabul eden Adana 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi, 3 Ekim tarihine duruşma günü verdi.

YAKALANDIĞINDA 'BENİ POLİS GÖNDERDİ' DEMİŞTİ

Olay günü saat 10.00 sıralarında geldiği parti binasının giriş merdivenlerinde 15 dakika boyunca bekleyen A.C., kapıya 3 tane ispirto şişesi (yanıcı ve patlayıcı sıvı) ile bir adet boş defter bırakıp binadan ayrıldı.

Durumu fark eden partililer, A.C.’yi Abidinpaşa Caddesi'ndeki bir otobüs durağında yanında bir başka kadınla birlikte yakaladı. A.C., o esnada kendisini yakalayan partililere yönelik “Siz kimsiniz? Beni polisler gönderdi. Sizi kim gönderdi?" ifadelerini kullanmıştı.

Partililer, yakaladıkları A.C. ve yanındaki kadını daha sonra polise teslim etti.

VALİLİK 'AKIL SAĞLIĞI YERİNDE DEĞİL' DEMİŞTİ!

Saldırı girişiminin basına yansıması üzerine Adana Valiliği’nden yapılan açıklamada A.C.'nin akıl sağlığının yerinde olmadığı iddia edildi.

'ŞAKA YAPMAK İSTEMİŞ!'

Yürütülen soruşturma sonucunda hakkında hazırlanan iddianamede beyanlarına yer verilen A.C., ispirto şişeleri ve defteri “şaka amaçlı” bina önüne bıraktığını öne sürdü.

İddianamede bina önüne bırakılan şişelerin içerisinde alkol ve lidokain maddesi bulunduğunu bilgisini paylaşan savcılık, yanıcı madde özelliğine sahip olmaları nedeniyle bunları silah saydı.

5 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

A.C. hakkında , "isnat edilen silahla tehdit suçunu işlediği, aynı suçun birden fazla kişiye karşı tek bir fiille işlenmesi sebebiyle zincirleme suç hükümlerinin uygulanması gerektiği, şüpheli hakkında kamu davası açmak için yeterli şüpheye ulaşıldığı” değerlendirmelerinde bulunan savcılık, zanlının "silahla tehdit" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Valiliğin ‘akıl sağlığı yerinde değil’ dediği A.C.’ye ilişkin bu yönde herhangi bir sağlık raporu bulunmayan iddianamede, yine partililer tarafından yakalandığı sırada yanında bulunan kadının kimliğine ilişkin de hiçbir bilgi yer almadı. (MA)