BM Genel Kurulu, Filistin'in BM üyeliğinin BMGK'da tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsünde olan Filistin'e bazı ilave haklar tanınması talep edilen karar tasarısını kabul etti.

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Erdan, Genel Kurul'da düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, Filistin'in üyeliğini destekleyen ülkelere tepki gösterdi. Erdan, üyeliği destekleyen ülkeleri işaret ederek, "BM Şartı'nı kendi ellerinizle parçalıyorsunuz" demiş, BM şartı metninin kopyasını, yanında getirdiği kağıt öğütücüye koyarak parçalamıştı.

Çelik: Haklı davasında Filistin halkının yanında yer almaya devam edeceğiz
Sosyal medya hesabı X'ten konuya ilişkin açıklama yapan Çelik, şunları söyledi:

"Filistin'in BM üyeliğinin BMGK'de tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsünde olan Filistin'e bazı ilave haklar tanınması talep edilen karar tasarısının BM Genel Kurulu’nda ezici bir çoğunluk ile kabul edilmesi sevindirici bir gelişmedir. Buna karşılık İsrail'in BM Büyükelçisinin, Filistin kararı sonrası kürsüde kağıt öğütücü makinesiyle BM Anlaşması'nı parçalaması İsrail’in uluslararası hukuku tanımadığını bir kere daha göstermiştir.

Uluslararası toplum, gelinen noktada Netanyahu hükümetinin Filistinlilere yönelik barbarca saldırganlığını sona erdirmeye dönük daha somut ve ileri adımlar atmalı; Filistin devletinin tanınması yönünde BMGK’ya baskı yapmalıdır.

Cumhurbaşkanımızın en net şekilde vurguladığı gibi haklı davasında Filistin halkının yanında yer almaya ve barbarlığı durdurmak için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Uluslararası toplumun BM Genel Kurulu’nda Filistin halkına ve iki devletli çözüme güçlü bir şekilde destek vermesi, Ortadoğu ve dünya barışına dair uluslararası bir mutabakatı ortaya koymaktadır.

Dünya milletleri BM Genel Kurulu’nda İsrail'i mahkûm ederken, buna karşı çıkanlar kurallara dayalı uluslararası düzenin karşısında konumlanarak siyasi tarihine kara leke olarak geçecek tarihi bir hata yapmıştır."