Bunları “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın özel olarak yaptırdığı anket; partililerin katılımıyla yapılan örgüt yoklamaları; o ilin yönetimi ve milletvekilleriyle yapılan görüşmeler” şeklinde sıralayan Babacan, şunları kaydetti:

“Bu dar inceleme ekibinde, yerel yönetimler başkanı, seçim işleri başkanı, teşkilat başkanı, genel başkanvekilleri bulunuyor. İhtiyaca göre de il ve ilçe başkanları toplantıya davet ediliyor. Erdoğan kara kaplı defterine notlar alıyor. Kurmaylarına, ‘Amacımız, tüm illeri AKP hizmetiyle buluşturmak olmalı’ diyerek, motive etmeye çalışıyor, sorular soruyor. Bu çalışmanın en az üç gün daha devam edeceği belirtiliyor.”

AKP’nin slogan ve afişleri planlandı
Babacan’ın aktardığına göre, AKP yönetimi, şimdiden büyükşehirler başta olmak üzere illerde kullanacağı sloganları ve afişleri belirlemeye başladı. Buna göre, adaylar için tek tip afişler planlanırken, “Adana için hazırız, kararlıyız”, “Manisa için hazırız, kararlıyız” gibi ifadelerin adayın fotoğrafıyla birlikte yer aldığı standart afişler hazırlanıyor.

Partinin İstanbul için ise özel bir hazırlık yaptığı, özel bir sunum yapacağı belirtiliyor.