Erzincan'ın İliç ilçesinde maden faciasının yaşandığı Kanada-ABD ortaklığındaki Anagold Madenciliğin Türk ortağı Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Başdanışmanı Hakkı Akil, "Operasyonel bir sorumluluğumuz yok. Biz finansal olarak ortağız, o kadar. Siyanür bu madenleri çıkarmanın tek yolu" dedi.

Erzincan'ın İliç ilçesinde Kanada-ABD ortaklığındaki Anagold Madencilik ile Çalık Holding'in ortağı olduğu Çöpler Altın Madeni'nin bulunduğu geniş bir alanda, 13 Şubat saat 14.28'te toprak kayması meydana geldi. Yaklaşık 10 milyon metreküp toprak, 200 metrelik yamaçtan aşağı doğru aktı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, söz konusu toprağın 800 metre hareket ettiğini belirtti. En az 9 işçi bu kayan toprağın altında kaldı. Fırat Nehri’ne doğru kayan devasa toprak yığınının, siyanür ve sülfürik asit ile yıkanmış malzemelerden oluştuğuna yönelik açıklamalar yapıldı. 

"ÇED olumlu" raporu veren kişi, Anagold yönetimindeymiş
Kanadalı SSR Mining, bu madenden 2020-2023 yılına kadar yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir ve 334,6 milyon dolar kâr elde etti. Çalık Holding de, 2012-2020 yılları arasında öz kaynaklarını yaklaşık dokuz kat artırdı. Holdingin sahibi Ahmet Çalık Forbes'un listelerine girdi.

CHP Milletvekili Turan Taşkın Özer'in aktardığına göre, Çöpler Altın Madeni alanına daha önce verilen "ÇED olumlu" raporunu hazırlayan firmanın yönetim kurulunda yer alan Ahmet Oğuz Öztürk'ün, Anagold Madencilik A.Ş.’nin de yönetim kurulunda da yer aldı ortaya çıktı.

Halk Tv'den Seyhan Avşar, tartışmaların odağındaki Kanada-ABD ortaklığındaki Anagold Madenciliğin Türk ortağı Çalık Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık'ın telefonunu aradı ancak telefonu, holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Başdanışmanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Akil açtı. Akil yaşanan facia nedeniyle toplantıda olduklarını Ahmet Çalık'ın telefonunu bu nedenle kendisinin açtığını söyledi.

Avşar, Akil'e, "9 işçi göçük altında sizde Anagold Madenciliğin ortaklarındansınız. Neler söylemek istersiniz?" diye sordu. Hükümet yetkililerinin gerekeni yaptığını aktaran Akil, "Bu madende bizim operasyonel bir sorumluluğumuz yok. Sadece finansal yatırımcıyız. Şöyle düşünün X bankasından bir hisse alıyorsunuz. Bankada yaşanan herhangi bir şey sizi ilgilendirmez. Finansal olarak ortağız, o kadar" diye yanıt verdi.

"Neden yapmasınlar, dünyanın her yerinde madenleri var"
Akil, "Anagold Madencilik Kanada, Amerika gibi ülkelerde Avrupa'da maden çıkarma faaliyetinde bulunamazken Afrika'yı ve ülkemizi tercih ediyor? Kamuoyunda da bu duruma büyük tepki var" sorusunu ise, "Olur mu öyle şey neden yapamasınlar? Dünyanın her yerinde madenleri var, yapıyorlar. Ayrıca siyanür bu madenleri çıkarmanın tek yolu var" diye yanıtladı.

Kritik soru yanıtsız kaldı
Akil, "Hakkı Bey, sizler vatansever insanlar olduğunuzu belirtiyorsunuz. 1 gr altın için 50 ton vatan toprağını mahfediyorlar. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusunu ise, "Söylediğim gibi hükümet yetkililerimiz gereken açıklamaları yapıyor" diyerek yanıt verdi.