Murat Yetkin: AK Parti zemininde beliren üç fay hattı

Murat Yetkin, gündemdeki tartışmalar üzerinden AK Parti'de 3 fay hattı ortaya çıktığını ifade etti ve hatları inceledi. Ekonomik durum, korona virüsü ve okulların açılması, İstanbul Sözleşmesi konusunda çatlaklar oluştuğunu belirten Yetkin, ağustos ve eylül ayı sonundaki anketlere bakmanın faydalı olacağını aktardı.

© AA
Murat Yetkin: AK Parti zemininde beliren üç fay hattı

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, YetkinReport’ta yayınladığı son yazısında AK Parti içindeki sorunları inceledi. Parti zemininde üç fay hattı olduğunu ifade eden Yetkin, bu çatlakları “okulların açılışı yaklaştıkça büyüyen korona virüsü endişesi”, “İstanbul Sözleşmesi tartışmasıyla başlayan sessiz kadın isyanı”, ve “ekonomik ve mali tabloda beklenen iyileşmenin sağlanamaması” olarak sıraladı.

Haziran ortasında günde 100 yeni vaka beklendiğini fakat 1000’li rakamların zorlandığını belirten Yetkin, bakanlık verilerine güvenin azaldığını kaydetti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un turist beklentisiyle gittikleri Almanya’dan eli boş döndüklerini hatırlatan Yetkin, asıl sorunun 31 Ağustos’ta açılma ihtimali olan okullar olduğunu vurguladı. “Özel okul ve şehir içi ulaştırma lobileri ‘ne olursa olsun’ açılmasından yana” diyen Yetkin, okullar konusunda hâlâ 4 farklı senaryo olduğunu aktardı.

Yetkin, parti içindeki diğer çatlağın İstanbul Sözleşmesi olduğunu, Erdoğan, özellikle 2019 yerel seçimlerinden sonra yaşadığı zemin kaybını tersine çevirmek isterken tarikat ve cemaatlerin oy şantajı tuzağına düştüğünü vurguladı. Erdoğan’ın Abdurrahman Dilipak ve “Cübbeli” olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü’nün talepleriyle muhatap olduğunu belirten Yetkin, “AK Parti hâlâ kadın üyelerine ağır hakaret eden Dilipak’a dava açıp açmamayı düşünedursun Dilipak açıktan ‘Size oy vermeyiz’ şantajına başladı bile. Erdoğan şimdiye kadar daha çok kadınlardan oy almıştı oysa” ifadesini kullandı.

Yetkin’in yazısından bir bölüm şöyle:

“Ekonomik tablo, Erdoğan ve AK Parti yönetimin kayırmak istediği kesimlerle oy tabanının ciddi kesimini oluşturan küçük ve orta ölçekli iş sahipleri ve işsizlik endişesi içindeki çalışan kesimler arasında yeni fay hatları ortaya çıkarıyor.

MetroPoll araştırması, AK Parti’nin (dağıtılmamış) oylarının Şubat 2020 sonundaki yüzde 33,9’dan Haziran sonunda yüzde 30,3’e indiğini gösteriyor. CHP, Deva ve Gelecek partilerinde de belirleyici olmasa da yukarı doğru, MHP’de ise aşağı doğru hafif kıpırdanmalar gözleniyor.

Temmuz sonu anketi henüz açıklanmadı, ama Ayasofya etkisi görülebilir. Asıl Ağustos ve Eylül sonu anketlerine bakmakta yarar olabilir Ayasofya etkisinin ne kadar kalıcı olduğunu anlamak için.”

YAZININ TAMAMI

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2020, 10:08
SIRADAKİ HABER