Yapılan bir araştırmaya göre, günde beş saat veya daha fazlasını TV veya video izleyerek geçiren yetişkinlerin, gece boyunca birden fazla kez idrara çıkma ihtiyacı duyma olasılığının daha yüksek olduğu ileri sürüldü; tıpta bu durum noktüri olarak biliniyor.

Çin'deki Wenzhou Tıp Üniversitesi'nden araştırmacılar, 20 yaş ve üzeri 13.000'den fazla kişiye ilişkin verileri analiz etti.

Katılımcıların neredeyse üçte biri noktüri (gece boyunca tuvaleti kullanmak için iki veya daha fazla kez uyanmak) yaşadığını bildirdi.

Analizler, günde beş veya daha fazla saat TV veya video izleyenlerin, günde bir saatten az TV veya video izleyenlere kıyasla gece idrara çıkma riskinin yüzde 48 daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

BİR KERE OLURSA NORMAL
Nöroloji dergisinde yazan araştırmacılar, "Araştırmamız, günde beş veya daha fazla saatini TV ve/veya video izleyerek geçiren bireylerin noktüri geliştirme olasılığının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gösterdi."

"Sağlık uzmanları, uzun süreli TV ve/veya video izleyen kişiler için, uygun ekran süresi yönetimini teşvik eden davranışsal müdahale önerileri sunabilir." dedi.

Tuvaleti kullanmak için gece boyunca bir kez kalkmak zorunda kalmak normaldir, ancak defalarca kalkmak uyku düzeninizi etkileyebilir ve olumsuz etkilere neden olabilir.

İnsanlar yaşlandıkça daha yaygın hale gelir ve prostat büyümesi olan erkekleri de etkileyebilir.

Diğer nedenler arasında da böbrek taşları veya aşırı aktif mesane gibi idrar yolu sorunları, bazı ilaçlar, uyku bozuklukları ve aşırı sıvı alımı yer alır.

Noktüri için tedavi önerileri arasında kafein, gazlı içecekler ve alkol alımının azaltılması, akşam saatlerinde çok miktarda sıvı içmekten kaçınılması ve özellikle akşam geç saatlerde yüksek proteinli bir beslenme biçiminden kaçınılması yer alıyor.