MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında, İran'da Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopter kazasında ölmesine dair, "Türkiye'de de yaşanabileceğini düşünmek bir vehim değil, suyu uyutup kendisini ayık tutan mihrakların gerçek niyetlerini az çok yorumlamış olmamızın sonucudur" dedi.

Anayasa Mahkemesi'ne de bir kez daha HDP ve DEM Parti'nin kapatılması çağrısında bulunan Bahçeli, eski AYM Başkanı Zühtü Arslan'ı kastederek, "Bay Zühtü'nün gitmesinden sonra AYM'nin elini tutan kalmamıştır. Bu iş bitmelidir" diye konuştu.

Bahçeli'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

'GAZZE MESELESİ, TÜRKİYE'NİN DE MESELESİDİR'

"Gazze meselesi Türkiye'nin de meselesidir. Gazze düşerse, milli güvenlik tehditleri katlanacaktır. Anadolu coğrafyası vadedilmiş toprak değil, Türk Milleti'nin varlık hükmüdür. Bedeli şehit kanları ile ödenmiştir. Bu kapsamda çıkaracağımız sonuç şudur. Şayet en küçük ihmal gösterilirse bunun sonuçlarının ağır olacağını tarihsel tecrübeler belgelemektedir."

"Gazze'ye baktığımızda 400 yıllık anılarımızı görüyoruz. Gazze'ye baktığımızda işgale, istilaya şahit oluyoruz. Filistin davasında tarafsız kalmak namuslu bir siyaset tercihi olamaz. Gazze'de barış ve huzurun sağlanması 1967 sınırları çerçevesinde bağımsız, egemen ve toprak bütünlüğünü temin etmiş bir Filistin Devleti'nin kurulması, bir yanda Ortadoğu'yu diğer yandan Türkiye'yi rahatlatacaktır."

"Putin yeniden seçilmesinden sonra ilk resmi ziyaretini Çin'e yaptı. Yeni dönemde kapsamlı ortaklığın derinleştirilmesi bildirisi imzalandı. ABD'nin Pasifik'i askerleştirme çabaları hızlanırken, Japonya ile ortak komuta kurma adımı, ortak hava ve füze savunma ağı arayışı bölgeye orta menzilli füze konuşlandırma amaçları küresel gerilimi devamlı canlı tutmaktadır. Fransa Ulusal Meclisi'nin 14 Mayıs'ta Yeni Kaledonya'da 10 yıl yaşamış Fransızların oy kullanmasını kararlaştırması ile bu ada ülkesi kaosun içine sürüklendi. Kıbrıs konusunda Türkiye'ye dayatmada bulunan AB ülkelerinin 'ne arıyorsun bu okyanus ülkesinde?' sorusunu soramaması bize göre Batı'nın kirli politik yüzünün itirafıdır. Fransa'nın Yeni Kaledonya'daki ayaklanmalardan Türkiye ve Azerbaycan'ı sorumlu tutması utanmazlıktır."

REİSİ'NİN ÖLÜMÜ

"Hakikaten kaza mıdır yoksa sabotaj mıdır bilemem fakat iç yüzünün en kısa sürede açıklığa kavuşturulması, üzerindeki sis perdesinin aralanması zorunluluktur. İsrail'in iddia edilen rolü, ABD'nin nerede durduğu mutlaka berraklaşmalı."

'İRAN'IN BAŞINA GELEN FELAKETİN TÜRKİYE'DE DE YAŞANABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMEK..'

"Bugün İran'ın başına gelen felaketin Allah korusun ama Türkiye'de de yaşanabileceğini düşünmek, suyu uyutup, kendisini ayık tutan mihrakların gerçek niyetlerini az çok yorumlamış olmamızın sonucudur. Her anlamda, her seviyede tedbir, temkin, güvenlik önlemi kaçınılmaz ihtiyaçtır. Uluslararası niteliklki bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulmalıdır."

"FETÖ'cü hainlerin, 'Onların reisini aldın, diğerlerinin de reisini yanına al' sözleri aklıma, 'İtlerin duası kabul olsaydı, gökten yağan sadece kemik olurdu' sözünü getirdi.

HDP KAPATMA DAVASI AÇIKLAMASI

"37 kişinin ölümüne yol açan isyan teşebbüsünün azılı faillerinin 16 Mayıs'ta hüküm almaları hukuk devletinin gereğidir. İşlenmiş bir suç kimsenin yanına kalmayacaktır. PKK ile HDP arasındaki organik ve örgütsel bağ hukuken tescillenmiştir. AYM HDP'nin kapatma davasını niçin sürümcemede bırakmakta, kararın açıklanmasını niçin sürekli ertelemektedir. HDP bugün değilse ne zaman kapatılacaktır? Onun uzantısı DEM'in Türkiye'ye kastetmesinin hesabı ne zaman sorulacaktır? Bay Zühtü'nün gitmesinden sonra AYM'nin elini tutan, önüne geçen, karar süreçlerine tıkaç olan sanıyorum kalmamıştır. O halde HDP ve devamı sözde parti kapatılmalıdır. 16 yaşındaki evladımız Yasin Börü'yü ve nice masum insanımızı katledenlere, ayaklanma çağrısı yapanlara sahip çıkanlar aynı suçun tarafındadır."

'ÖZGÜR BEY VE YÖNETİMİNE SORUYORUM..."

“Türkiye'yi başkalarının yönettiğini iddia eden Özgür Bey ve yönetimine soruyorum. İmralı canisinin ve terör mahkumlarının affını istiyor musunuz? Vatan topraklarının bir bölümünde bağımsız Kürdistan'ın kurulmasından yana mısınız? Türkiye'nin geleceğini kimlerle konuşuyorsunuz? Cezalar hukuksuz ise size göre hukuk nedir, adalet nedir, devlet nedir?”

ANKARA EMNİYETİ'NDEKİ KUMPAS İDDİALARI: DEVLETE SIZMA İHTİMALİNİ DEĞERLENDİRMEK LAZIMDIR

"Emniyet ve yargı içine yuvalanmış oluşumların kumpas hazırlıkları deşifre edilerek alayı birden yakayı ele vermiştir. Görünen kısım kadar görünmeyen figüranların olduğunu da göz önüne alıp devlete sızma ihtimalini değerlendirmek lazımdır. Mesele kaba şekil vermektir. Mesele zamanın akışına kapılmak değil, istikamet çizmektir. Türkiye bu kudrettedir. (HABER MERKEZİ)