Dışişleri Bakanlığı'nın, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, üst düzey temaslarda bulunmak üzere BAE'nin başkenti Abu Dabi'yi ziyaret eden Fidan'ın, BAE Devlet Başkanı Al Nahyan ile görüştüğünü bildirdi.

Paylaşımda, "Bakanımız Hakan Fidan, Abu Dabi'de Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile görüştü" ifadesi kullanıldı.

Ayrıca diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Fidan, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile de telefonda görüştü.

Görüşmede güncel gelişmeler ele alındı.

Bakan Fidan, Katar'ı da ziyaret edecek
Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre; Bakan Fidan, ziyaret kapsamında Doha'da Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman ile bir araya gelecek ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından da kabul edilecek.

Görüşmelerde, önümüzdeki dönemde Doha'da düzenlenmesi öngörülen Türkiye- Katar Yüksek Stratejik Komite Dokuzuncu Toplantısı'nın hazırlıkları başta olmak üzere, ikili ilişkilerin ele alınması öngörülüyor. Ayrıca, başta Filistin’deki son durum olmak üzere, bölgesel ve uluslararası gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde de bulunulacak.