Gece saatlerinde sürpriz şekilde görevi bıraktığını duyuran Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin görevine atanan Murat Kurum, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarını sunan Kurum, "Çabamız, gayretimiz, mücadelemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaşmaktır" diye yazdı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile gece saatlerinde sürpriz şekilde görevi bıraktığını duyuran Çevre Şehircilik ve İklim Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alındı. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir süredir gündemde olan Kabine'deki değişimin ilk adımını da atmış oldu. Özhaseki açıklamasında görevi bıraktığını belirtmesine rağmen kararda her iki bakan için de "görevden affını isteyen ve af talebi kabul edilen" ifadesi dikkati çekti. Erdoğan'ın atamasıyla Koca'nın yerine İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu gelirken, Özhaseki'nin yerine ise kendisinden önceki Çevre Bakanı olan ve 31 Mart'ta AKP'nin İBB Başkanı adayı olarak yarışan Murat Kurum getirildi. Böylece kurum, yaklaşık bir yıldan sonra yeniden Bakanlığa dönerek Kabine'ye girmiş oldu.

"Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın takdir ve tensipleriyle..."
Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı görevine atandıktan sonra sosyal medya platformu X üzerinden paylaşımda bulunan Kurum, şunları yazdı:

"Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın takdir ve tensipleriyle yeniden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak görevlendirilmiş bulunmaktayım.

Bizi bu şerefli göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum.

Çabamız, gayretimiz, mücadelemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaşmaktır.

Bayrağı devralacağımız Sayın Mehmet Özhaseki bakanımız gibi biz de başta asrın felaketinin yaşandığı tüm şehirlerimiz olmak üzere 81 ilimizin her köşesinde çalışmaya, koşmaya devam edeceğiz.

Rabbim üstlendiğimiz bu kutlu görevde bizi aziz milletimize mahcup etmesin."