İspanya'nın Sosyalist Başbakanı Pedro Sanchez'in eşi Begona Gomez hakkında soruşturma başlatıldı.  Özel ilişkilerinde nüfuz ticareti yapmak ve yolsuzlukla suçlanan Gomez ile ilgili dosya için gizlilik kararı verildi. 

Bir İspanyol mahkemesi, Manos Limpias (Temiz Eller) adlı yolsuzlukla mücadele oluşumunun şikayeti üzerine harekete geçti. 

Mahkeme, ön hazırlık aşamasında olduğu için dosya hakkında detaylı bilgi vermedi. Manos Limpias, ise Begona Gomez'in başbakanın eşi olarak nüfuzunu kullanıp  bir yüksek lisans kursuna sponsor bulduğunu iddia etti.

2018 yılında, bir önceki muhafazakar hükümetin yolsuzluk skandalının ardından güven oylamasını kaybedilmesiyle iktidara gelen İspanya Başbakanı Sanchez, konuyla ilgili olarak,  "Her şeye rağmen, ülkemde adalete hâlâ güveniyorum"dedi.

Başbakan Yardımcısı Maria Jesus Montero gazetecilere yaptığı açıklamada "Bu, aşırı sağcı bir örgüt tarafından hükümet başbakanlığını karalamak ve lekelemek için yapılan yanlış bir suçlamadır" derken, ana muhalefetteki Halk Partisi Sanchez'den kendisini aklamasını istedi.