Beyaz Saray'ın yazılı açıklamasında, "ABD, Rusya'nın saldırganlığına karşı ülkelerini ve özgürlüklerini savunan cesur Ukrayna halkını desteklemek amacıyla bugün Ukrayna'ya önemli bir yeni silah ve teçhizat paketini duyurmaktadır." ifadesine yer verildi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın dün gece onayladığı 95 milyar dolarlık dış yardım paketinden Ukrayna'ya ayrılan 61 milyar dolarlık bölüm dahilinde duyurulan bu ilk yardım sevkiyatının değerinin 1 milyar doları bulacağı açıklandı.

UKRAYNA'YA 56'NCI YARDIM

Yardım paketinde hava savunma füzeleri, yüksek hareket kabiliyetine sahip topçu roket sistemi (HIMARS) mühimmatları, top mermileri, zırhlı araçlar, hassas hava mühimmatları, tanksavar silahları gibi acil ihtiyaç duyulan askeri malzemelerin bulunduğu belirtildi. Ayrıca, paketin hafif silah, teçhizat ve yedek parçaları da içerdiği kaydedildi.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı da yazılı açıklama ile yeni yardım paketiyle, ABD Başkanı Biden ve hükümetinin Ağustos 2021'den bu yana Savunma Bakanlığı envanterlerinden Ukrayna'ya 56'ncı defa yardım göndermiş olacağını belirtti.

Bakanlık, 1 milyar dolarlık askeri yardım içinde 155 milimetre top mermileri, Javelin ve AT-4 tanksavarlar, güdümlü TOW füzeleri, mayına dayanıklı MRAP ve Bradley zırhlı araçları ile Stinger alçak irtifa hava savunma füzeleri gibi özel mühimmatların bulunduğu bilgisini paylaştı.

AB'DEN BIDEN'A TEŞEKKÜR

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında "Avrupa-Atlantik topluluğuna entegre olmuş özgür ve bağımsız bir Ukrayna'yı destekleme kararlılığımızda birleşiyoruz." ifadesini kullandı.

Biden'ın söz konusu destek paketinin kabul edilmesi için son aylardaki çabalarına işaret eden Michel, bunun için ABD'li lidere teşekkür etti.

Biden'ın imzaladığı pakette, 61 milyar dolar Ukrayna'ya askeri destek, 9 milyar doları Gazze dahil savaş bölgelerine insani yardım olacak şekilde 26 milyar dolar İsrail'e askeri destek, 8,1 milyar dolar da Hint-Pasifik bölgesine (Tayvan) destek amacıyla tahsis ediliyor.

AB'DEN UKRAYNA'YA DESTEK

AB Komisyonundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Ukrayna'nın yeniden inşası ve modernizasyonunu desteklemek üzere 1 Mart'ta yürürlüğe giren fon kapsamında 1,5 milyar avro tutarında ikinci ödeme yapıldı.

Böylelikle, AB Ukrayna'ya mart ayındaki 4,5 milyar avroluk ilk ödemeyle birlikte 6 milyar avro değerinde mali destek sağlamış oldu.

Şubat 2022'den bu yana AB'nin Ukrayna'ya sağladığı toplam destek 98,5 milyar avroya ulaştı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Ukrayna hepimiz için ağır bir yükü omuzlarında taşıyor. Bugün verdiğimiz ilave 1,5 milyar avro, Ukrayna'nın bir yandan saldırganlara karşı mücadele ederken diğer yandan da devleti ve temel hizmetleri ayakta tutmaya devam edebilmesini sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.