200 yıllık yazıtlar bulundu

19’uncu yüzyılın başlarında Kuzey Amerika’nın balina avcısı gemilerine ait mürettebatın Aborjin gravürleri üzerine yazdıkları yazıtlar bulundu.

© Twitter
200 yıllık yazıtlar bulundu

Keşif, Kuzey Amerikalı balina avcılarının Avustralya’da yaptığı anı uygulamaları için en eski kanıtları sunuyor ve denizcilik tarihi için önemli bilgiler barındırıyor.

O sırada Dampier Takımadaları (Murujuga) Yaburara halkına ev sahipliği yapıyordu. Takımadaların karşısındaki kaya sanatı, sanatçıların öne sürdüğü bu bölgeyle olan bin yıllık bağlantıların da kanıtını oluşturuyor.

Ancak bu yazıtlar, balina avcılarının yaşamları hakkında nadir bir fikir sağlıyor ve kuzeybatı kıyısındaki bu en eski endüstri hakkındaki bilgiler veriyor.

AVUSTRALYA’DA BALİNA AVCILIĞI

19’uncu yüzyılın ortalarında, zirvesindeyken, yaklaşık 900 yelkenli gemi, yaklaşık 22 bin balina avcısı tarafından oluşan mürettebatı ile çok yıllı yolculuklarda denizdeydi.

Avustralya sularında balina avcılığının çoğu yabancı gemiler tarafından gerçekleştirilmiş ve 19’uncu yüzyılda Kuzey Amerika balina avcıları dünyaya egemen olmuştu.

Balina avcılığı Amerika, Avrupa ve Afrika, Avustralya ve Pasifik’teki bir dizi yerli toplumlarla en eski temaslara yol açtı.

Ancak, yabancı balina avcılarının Avustralya’nın kuzeybatısındaki ilk ziyaretleri, bölgede 1860’lı yıllara kadar İngiliz sömürgesi temelli bir mevcudiyet olmadığı göz önüne alındığında kötü bir şekilde belgelenmişti.

Kaşif William Dampier, 1699’da Dampier Takımadaları’na ve Rosemary Adası’na ismini verdi.

İngiliz deniz kaptanı Phillip Parker King ise, 1818’de Yaburara halkı ile karşılaşmaları belgeleyen ilk kişi oldu. Onun yağışlı mevsimde (Şubat) takımadalara ziyareti, şu anda mevsimsel olarak bol olan kaynakları kullanan büyük insan gruplarıyla aynı zamana denk geldi.

ERKEN BALİNA AVCILIĞI TEMASI

Hayatta kalan birkaç gemi kayıt defteri, İngiliz ve Kuzey Amerika balina avcılarını, Dampier Takımadaları’na 1801’den itibaren kayıt etti. Ancak ‘Rosemary Adaları’ yakınlarındaki balina avcılığı, zirve günlerini 1840’lar ve 1860’lar arasında yaşadı.

Seyir defterlerinde Amerikan balina gemilerinin kış aylarında Avustralya’nın kuzeybatı kıyı şeridinde göç eden kambur balina sürülerini avlamak için birlikte çalıştıkları açıklanıyor.

Gemilerin mürettebatı, yakacak odun, içme suyu toplamak ve açık deniz araçlarına balinaları nişan almak için yardımcı odunlar için karaya iniş yaptı.

Arkeologlar tarafından yapılan araştırmalar, iki Kuzey Amerika balina gemisi mürettebatının yazıtlarında, Connecticut ve Delta gibi bu iki karaya inişe ait kanıtlar buldu.

Bu yazıtların en eskileri Connecticut’ın 18 Ağustos 1842’de Rosemary Adasını ziyaret ettiğini gösteriyor. Bu yazıtın en azından bir kısmı, Connecticut’ın ekip listesinden 19 yaşındaki bir Afro-Amerikalı denizci olarak tanımlanan Jacob Anderson tarafından yapılmıştı.

Araştırmalar bu gemilere ait mürettebat adlarının daha önce yapılmış Aborjin ızgara motiflerinin üzerine yazıldığını gösteriyor.

Yazıtta bulunan tarihler ve isimler, Connecticut’ın 1841’de ABD’deki Connecticut’taki New London kasabasını terk ettiğini gösteren liman kayıtları ile paraleldi. Kaptan Daniel Crocker ve 26 kişilik bir ekip.

Connecticut, 16 Haziran 1843’te, Fremantle, Yeni Zelanda ve Horn Burnu’ndan geçerek, 1.800 varil petrolle New London’a döndü. (Kaynak: Phys, Arkeofili)

SIRADAKİ HABER