Araştırma: ‘Hiçbir şey yapmamak’ yaratıcılığı geliştiriyor

Bilim insanları, insanların üretkenliği ve yaratıcılığıyla ilgili ‘hiçbir şey yapmama bilimi’ üzerine çalışmalar yürütmeye başladı.

© IMAGES
Araştırma: ‘Hiçbir şey yapmamak’ yaratıcılığı geliştiriyor

Yapılan araştırmalara göre, hiçbir şey yapmamanın, yaratıcı olmanın mihenk taşlarından biri olarak oraya çıktığı ifade ediliyor.

İnsan beyni, en üretken seviyeye vücut dinlenirken ulaşıyor, çalışırken değil. Tabi buradaki hiçbir şey yapmama eyleminin tembellikle uzaktan yakından alakası olmadığı ortaya çıktığı belirtiliyor.

Hiçbir şey yapmama sanatının en büyük tacirlerinden biri de Sir Isaac Newton. Artık klasikleşen hikâye; Newton ağacın altında ‘hiçbir şey yapmadan’ otururken kafasına elma düşmesi ve birden yerçekimi adına çalışmalara başlaması bunun en büyük örneklerinden biri olarak vurgulanıyor.

Vücudunuzu dinlendirmenin en iyi yollarından biri de, yine klasikleşen Einstein Uykusu. Eğer ağır çalışıyorsanız ve artık beyninizin durduğunu düşünüyorsanız, 20-30 dakikalık kısa bir kestirme ile beyninizi çok iyi şekilde dinlendirmiş olup yarım bıraktığınız işe daha fazla yoğunlaşarak devam edebiliyorsunuz. (Kaynak: Webtekno)

SIRADAKİ HABER