BİR İLK - Düşünceler kelimelere dönüştü

Nöromühendisler, tarihte ilk defa düşünceleri anlaşılabilir sözcükler haline getirebilecek bir sistem geliştirdi.

© Twitter
BİR İLK - Düşünceler kelimelere dönüştü

Yeni ortaya çıkarılan teknolojinin bir çığır açması ve konuşma engelli insanların tekrar konuşabilmesini sağlaması bekleniyor.

Araştırmanın yöneticiliğini yapan isim, Columbia Üniversitesi Mortimer B. Zuckerman Akıl Beyin Davranış Enstitüsü’nden Nima Mesgarani.

Mesgarani, sesin iletişim gücü sağladığını ve hastalık ya da sakatlık nedeniyle bu gücün kullanılamamasının çok kötü olduğunu belirterek, yeni teknolojinin insanlara güç vereceğinden söz ediyor.

Konuşmak, dinlemek, konuşmayı ya da dinlemeyi hayal etmek beyinde oldukça kendine özel desenler oluşturuyor.

Araştırmacılara göre bu desenleri takip ederek konuşmaları eş zamanlı olarak sözcüklere dökmek mümkün.

Ekip, beyin örüntülerini sese dönüştürmek için vokoder adlı bir cihaz kullandı. Bu cihazda bulunan ve biyolojik beyin yapısına yapay zekâ, insanların konuşmalarıyla eğitildi.

Dr. Mesgarani, bu işlem için nörobilimci Dr. Ashesh Dinesh ile işbirliği yaptı.

Daha sonra hastalardan, cihazdan gelen sesleri dinlemeleri istendiğinde insanların yüzde 75 oranında cihazı net olarak anlayabildiği ortaya çıktı.

Araştırmacılara göre bu oran, daha önceki tüm denemelerden çok daha başarılı bir sonuç.

Dr. Meragani, gelecekteki amaçlarının daha karmaşık kelimeleri ve cümleleri bu makineler aracılığıyla seslendirmek olduğunu söyledi. Ekibin nihai amacı ise bu cihazı bir protez haline getirmek.

Araştırma ise, “Towards reconstructing intelligible speech from the human auditory complex” adıyla yayımlandı. (Kaynak: Webtekno)

SIRADAKİ HABER