NASA farklı bir roket kullanacak

NASA, işlemleri hızlandırmak ve Orion kapsülünü daha erken bir tarihte fırlatabilmek için farklı bir roketle kullanmayı planlıyor.

© NASA
NASA farklı bir roket kullanacak

2011’de  Mürettebatlı Uçuş Projesi’ne başlayan ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), dünyanın en güçlü roketinin birincil sağlayıcısı olarak Boeing'i seçti.

NASA yöneticisi Jim Bridenstine'e göre NASA, Orion kapsülünü işleri hızlandırmak için farklı bir rokette fırlatmayı düşünüyor.

NASA, Uzay Fırlatma Sistemi’ni (SLS) yıllardır ilk defa, düşük Dünya yörüngesinin ötesinde astronotları taşımak için tasarlanmış bir mürettebat kapsülü olan Orion'un ilk fırlatma aracı olarak planladı. Bununla birlikte, ajans SLS'siz bir Orion lansmanı yapmayı da düşünüyor.

SLS uzay aracına gevşek bir şekilde entegre edilen ve güneş sistemindeki herhangi bir yere yük taşıma kapasitesine sahip ağır kapasiteli bir taşıma roketi.

NASA başlangıçta SLS'yi 2017’nin sonlarına kadar 5 ile 7 milyar dolar arası bir ücret karşılığında havada tutmak istedi. Ancak, araç hala piyasaya sürülmeye hazır değil ve Ekim 2018 tarihli rapora göre fiyat çoktan 11,9 milyar dolara yükseldi. Bu rapor ayrıca, birincil sağlayıcısı Boeing'deki soruna işaret ederek, 18 ay süren emir ve kontrol yazılımındaki gecikmeler gibi sorunları dile getirdi.

Orion modülü sadece SLS'ye özel değildir, NASA daha önce mürettebatsız bir deneme uçuşu için Delta IV roketini kullanıyordu. (Kaynak: Webtekno)

SIRADAKİ HABER