NASA yöneticisi: Dünya dışı yaşam ihtimali yüksek

NASA’da yönetici olan Thomas Zurbuchen, evrende kompleks moleküllerin kendi kendine oluşabildiğini, bu nedenle Dünya dışı yaşam formları ile karşılaşma ihtimalimizin sandığımızdan daha yüksek olduğunu belirtti.

© NASA
NASA yöneticisi: Dünya dışı yaşam ihtimali yüksek

NASA’da üst düzey bir yönetici olan Thomas Zurbuchen, dünya dışı yaşam ile ilgili oldukça dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Dünya dışı bir yaşam bulma çalışmalarının henüz yeterince ilerlemediğini belirten Zurbuchen, Dünya harici bir gezegende yaşam bulunma ihtimalinin sandığımızdan daha yüksek olduğunu belirtti.

“Dünya dışında yaşam var mı? Bence bu sorunun cevabı çok net bir şekilde evet” diyen Zurbuchen, “Ancak şu anda sadece bunu kanıtlayamıyoruz. Bu şekilde düşünmemin basit bir nedeni var” dedikten sonra Dünya harici bir gezegende yaşam bulunması ihtimalinin neden yüksek olduğunu açıkladı.

Zurbuchen, tezini şu ifadelerle destekledi:

“İnsanoğlu olarak bundan çok kısa bir zaman öncesine kadar Dünya dışında su moleküllerinin veya başka kompleks moleküllerin olabileceğini bile bilmiyorduk. Şüpheyle yaklaşıyorduk. Şimdiyse uzayda her birinin kolaylıkla bulunabileceğini biliyoruz. Elbette bu, canlı yaşamının çok rahat bir şekilde oluşabileceğini göstermiyor ancak olasılık sandığımızdan çok daha yüksek.” (Kaynak: webtekno)

SIRADAKİ HABER