Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde 9 Eylül'de cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmıştı. Seçim, Azerbaycan yönetimi tarafından "ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saldırı niteliğinde bir hareket" olarak nitelendirilmişti. 

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde yapılan seçimlere ilişkin soruyu yanıtladı. 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Ermenistan ve Azerbaycan'a ilişkileri normalleştirme için çabaları artırma çağrısında bulunduğunu aktaran Dujarric, bunun bölge barış ve güvenliği için de faydalı olacağını söyledi.

Dujarric, seçimle ilgili;  "Biz Azerbaycan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne ilişkin BM Güvenlik Konseyi kararlarını hatırlatmak istiyoruz. Herkesin bunlara tam saygı göstermesi için çağrıda bulunuyoruz" ifadelerini kullandı. 

Karabağ'daki seçim, Türkiye’de nasıl yorumlanmıştı?
Önceki gün AKP Genel Başkan Yardımcısı ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik de AKP MYK sonrası yaptığı açıklamada, "Karabağ'da yapılan seçimin hiçbir meşruiyeti yoktur, Türkiye de reddetti

Gürcistan ve ABD de reddetti, bu önemli. Kendi kendilerine seçim yapıyorlar. Cumhurbaşkanımız, Sayın Aliyev ile dayanışma içerisinde. Saldırganlıktan vazgeçmeleri Ermenistan vatandaşlarının da lehine olacak. Sözde seçimlerin yapılması istikrar sürecine darbe vuran bir şey" demişti.