ABD donuyor: Antarktika'dan daha soğuk olacak

ABD'de 212 milyon kişi, Kuzey Kutbu'ndan gelen soğuk havanın etkisi altında. Chicago'da hava sıcaklığı Antarktika'da derecelerin altına inerken, çok sayıda eyalette hayat durdu.

© CNN
ABD donuyor: Antarktika'dan daha soğuk olacak

ABD tarihinin en soğuk günlerine hazırlanıyor. Kuzey Kutbu’ndan gelen bir soğuk hava dalgası nedeniyle milyonlarca kişinin sıfırın altında dereceleri görmesi bekleniyor. Çok sayıda eyalette soğuğa karşı önlemler alınırken, CNN International’a göre bazı yerlerde hava Antarktika’dan daha soğuk olacak.

CHICAGO -46’YI GÖRECEK

Soğuk hava dalgasından 212 milyon kişinin etkilenmesi bekleniyor. Ülkenin Orta Batı olarak bilinen bölgelerinde Illinois, Iowa, Minnesota, Kuzey ve Güney Dakota, Wisconsin, Kansas, Missouri, Montana ve Nebraska sıfırın altını görecek. Chicago bölgesinde hava sıcaklığının eksi 46 dereceye kadar düşmesi bekleniyor. Bu da, kentin Antarktika’dan daha soğuk olması anlamına geliyor.

Bu şehirlerde evsizler için özel sığınaklar kurulurken, yüzlerce okul kapatıldı ve 1000’den fazla uçuş iptal edildi. Çok sayıda iş yeri de şu an için kapalı. Eyaletlerin meteoroloji hizmetleri de don tehlikesine karşı halkı uyarıyor. Uyarılara göre, bazı yerlerde cildin soğukla temas etmesi sadece beş dakika içinde donma riskine yol açacak. Bazı bölgelerde göllerin yer yer donmaya başladığı konusunda da uyarı yapıldı. (Dış Haberler)

SIRADAKİ HABER