CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve beraberinde milletvekilleri, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İl Yönetimi, meclis üyeleri, ilçe başkanları ve il gençlik ve kadın kollarıyla birlikte Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

Çelik’in kutlamalarda ikinci adresi Beylikdüzü'ydü. Beylikdüzü Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel olarak gerçekleştirdiği 29 Ekim 100. Yıl Parkı açılışı ve 100 ağaç dikimi etkinliğinde konuşan Çelik, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anarak başladı.

Çelik, “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılındayız. Göz bebeğimiz, Cumhuriyetimiz yüz yaşında. Öncelikle bizlere bu güzel Cumhuriyeti armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm milli mücadele kahramanlarımızı saygıyla, rahmetle, minnetle anıyorum” dedi.

"Cumhuriyetin kurumları bir bir tahrip edilmeye çalışılıyor"
Milli mücadele ve Cumhuriyet’in kuruluşuna değinen Çelik, bugün Cumhuriyet kurumlarının tahrip edilmeye çalışıldığını, ancak buna karşı mücadelelerinin süreceğinin söyleyerek şöyle konuştu:

"Bugün içinde bulunduğumuz günlerde Cumhuriyetin yüzüncü yılında Cumhuriyetin kurumları bir bir tahrip edilmeye çalışılıyor. Cumhuriyet’in en önemli kurumları, yasama kurumu, yürütme kurumu, yargı kurumu etkisizleştirilmiş durumda. Ne yazık ki Türkiye'nin bütün kurumlarında bir kişi tarafından alınan kararlarla ülke yönetilmeye çalışılıyor. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girdiğimiz bu günlerde şunu bilmenizi istiyorum. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında Cumhuriyet devrimlerine sahip çıkacak gençler Beylikdüzü'nde var. Cumhuriyet devrimlerine sahip çıkacak gençler İstanbul'da var. Türkiye'de var. Biz mutlaka ve mutlaka Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını sizlerle beraber Cumhuriyetimizi, demokrasiyle taçlandırmak için büyük bir inançla, büyük bir kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz.”

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına borçluyuz"
Çelik’in Beylikdüzü’nden sonraki durağı Ortaköy İskelesi oldu. Burada CHP Adalar İlçe Örgütü’nün Türk bayrakları ve bandolar eşliğinde Ortaköy İskelesi’ne yanaşan teknesine binen Çelik, Adalar İlçe Örgütü’nün organize ettiği bu tekne turunun çok kıymetli ve önemli olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yurdun dört bir yanı işgal altındayken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk İstanbul’a gelir. İstanbul Boğazı’nın dört bir yanında İngiliz gemileri vardır. Atatürk’ün yanındaki arkadaşı der ki; ‘Görüyor musun paşam? Her şeyin bittiği yerdeyiz. İngiliz gemileri İstanbul Boğazı’nı işgal etti. Yurdun dört bir yanı işgal altında.’ Gazi Mustafa Kemal Atatürk büyük bir inançla ve büyük bir kararlılıkla, tek bir cümle söyler. Der ki; Geldikleri gibi giderler. O lafı Gazi Mustafa Kemal Atatürk burada söylemiştir. İstanbul Boğazı’nda söylemiştir. Tam yüzyıl sonra İlçe Başkanımız Ercan Akpolat ile onun yol arkadaşları ve Beşiktaş İlçe Başkanı Alican Şen ile burada bir Cumhuriyet kutlamasını gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyet bağımsızlık demektir, bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına borçluyuz.”

Çelik, tekne turundan sonra Beşiktaş Belediyesi’nin içerisinde sanatçı Zülfü Livaneli’nin adını taşıyan Livaneli Müzesi ve Afife Jale Sahnesi’nin bulunduğu Ortaköy Kültür Merkezi’nin açılışına katıldı.

Sunay Akın ve Zülfü Livaneli’nin katıldığı açılış programında konuşan Çelik, sözlerine “Öncelikle Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı kutlu olsun. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında bizlere bu güzel Cumhuriyeti armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve tüm milli mücadele kahramanlarımızı saygıyla, minnetle anıyorum” diyerek başladı.

"Cumhuriyet, Cumhuriyet'in aydınlarıdır"
Çelik konuşmasının devamında “Bu etkinlikte söyleyebileceğim tek şey var. O da şudur: Cumhuriyet Zülfü Livaneli'dir. Cumhuriyet Sunay Akın’dır. Cumhuriyet Afife Jale'dir. Ve Cumhuriyet bu alandaki kadınlardır. Çünkü biz cumhuriyet sayesinde onların fikirlerini öğreniyoruz. Onların fikirlerini okuyoruz. Ve onların fikirleriyle yolumuzu aydınlatıyoruz. Cumhuriyet, Cumhuriyet'in aydınlarıdır. Bu anlamıyla bugün katıldığım en anlamlı etkinliklerden bir tanesi olduğunun altını ifade altını çizmek istiyorum" sözlerine yer verdi.

"Anadolu'da doğmuş bir çocuk, dünyanın barış elçisi olabiliyorsa, bunu Cumhuriyet’e borçlu"
“Biraz önce Livaneli Müzesi'ni büyük ustayla beraber inceledik. Yani bugün Türkiye'de, Anadolu'da doğmuş bir çocuk, dünyanın barış elçisi olabiliyorsa, bunu Cumhuriyet’e borçlu” ifadelerini kullanan Çelik, “Bugün Anadolu'da doğmuş bir çocuk iki yüz binlik, beş yüz binlik milyonluk kentlerin belediye başkanı olabiliyorsa, on altı milyonluk kentin il başkanı olabiliyorsa, seksen altı milyonluk ülkede devlet kademelerine gelebiliyorsa bunu Cumhuriyet’e borçluyuz” dedi.

Çelik konuşmasının sonunda Kültür Merkezi’ni Beşiktaş’a kazandıran Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ve ekibine teşekkür etti. Çelik, açılıştan sonra İstanbul Valiliği’nin Cumhuriyet Resepsiyonu’na katıldı.