Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile telefonda görüştü. Görüşmede, Türkiye ve Brezilya ikili ilişkileri ile küresel ve bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Erdoğan'ın "Brezilya’nın İsrail’in Filistin topraklarında uyguladığı vahşet karşısında izlediği tutumun takdire şayan olduğunu, kalıcı ateşkesin tesisi ile bölgeye insani yardımların ulaştırılması konusunda çabaların artırılması gerektiğini" söylediği ifade edildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Filistin Devleti'nin tanınması ile ilgili girişimlerin desteklenmesinin önemli olduğunu söyledi. 

Ukrayna-Rusya savaşının da gündeme geldiği görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, savaşı yakından takip ettiğini, taraflara müzakereye dönerek hak ve hukuk temelinde adil bir barışın tesisine dair çalışmayı teklin ettiğini belirtti. 

Erdoğan görüşmede, Lula'ya, Brezilya’daki şiddetli yağışlar sonucu oluşan sel ve toprak kaymalarında meydana gelen can kayıplarından dolayı üzüntüsünü ve taziye dileklerini iletti; Türkiye’nin Brezilya halkının yanında olduğunu ifade etti.