Hayatın bir parçası olan yaşlanma; cilt, saç ve eklemlerdeki değişikliklerin yanı sıra gözde de gerçekleşiyor. Göz kenarında kırışıklıklar ve yorgunluk ise kişinin olduğu yaştan çok daha yaşlı görünmesine yol açabiliyor.

ABD merkezli plastik cerrah Dr. Anthony Youn, göz kapaklarının ve çevresinin yaşlanmasını önlemek ve durumu tersine çevirmek için dört ipucu paylaşıyor…

1. GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ TAKMAK
Dr. Youn, geçen ay 23.700 kez görüntülenen bir TikTok gönderisinde, "Bu, sadece hassas göz kapağı derisini güneşin UV ışınlarından korumakla kalmayacak, aynı zamanda gözlerinizi kaz ayağı kırışıklıklarına neden olabilecek şekilde kısmanızı da önleyecek." dedi.

2. DAHA AZ ULTRA İŞLENMİŞ GIDA TÜKETMEK
Ultra işlenmiş gıdalar kalp hastalığı, kanser, Tip 2 diyabet ve obezite riskini artırabilir. Dr. Youn, ayrıca göz çevresindeki şişkinliği artırabileceğini çünkü tuz ve diğer sağlıksız bileşenlerle dolu olduklarını söylüyor.

3. ALERJİLERİ KONTROL ALTINA ALMAK
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne göre, ABD'li yetişkinlerin %25,7'sinde mevsimsel alerji var.

Dr. Youn, "Alerjilerinizi kontrol altına almaya çalışın ve göz kapaklarınızı agresif bir şekilde ovmaktan kaçının. Göz kapağı derisi tüm vücudun en ince derilerinden biridir ve bu deriyi agresif bir şekilde ovmak gerilmesine neden olabilir." diyor.

4. GÖZ KREMİ KULLANMAK
Dr. Youn, bu maddeyi de, “Retinolün cildin kolajenini artırdığı ve cildin incelmesini, kırışmasını ve buruşmasını önlemeye yardımcı olduğu biliniyor” diye açıklıyor.

Self dergisi, %0,1 ile %0,5 değerleri arasındaki bir kremle veya daha nazik olma eğiliminde olan kapsüllenmiş retinol içeren ürünlerle başlamayı öneriyor.