Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesinin, 2023 yılı adli ve idari yargıda mazerete dayalı güz kararnamesi kapsamında, 506 hakim ve savcının görev yeri değişti.

Daire, kararname çalışmalarını tamamlayarak, Kurulun internet sitesinden ilan etti.

Buna göre, adli yargıda 480, idari yargıda 26 olmak üzere toplam 506 hakim ve savcının mazeretleri kapsamında görev yerleri değişti.

GÖKALP KÖKÇÜ ERZURUM'A GÖNDERİLDİ
Kararname ile Dilan Polat soruşturmasını yürüten savcı Gökalp Kökçü'nün görev yeri değiştirildi. Kökçü, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi'ne savcı gönderildi. Kökçü hakkında HSK tarafından rüşvet iddiasıyla devam eden 3 ayrı soruşturma nedeniyle bu değişikliğin yapıldığı öğrenildi. MHP'nin ise Kökçü'nün görev yerinin Marmara bölgesinde kalması konusunda Adalet Bakanlığı'na baskı yaptığı kulislerde konuşulan başka bir konu.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar'ın adliyedeki rüşvet iddiaları üzerine HSK müfettişleri tarafından tanık olarak dinlenen Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekili Mesut Erdinç Bayhan’ın da görev yeri değiştirildi. Bayhan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nde savcı olarak görevlendirildi.

OKAN BATO ERZİNCAN'A SÜRÜLDÜ
İzmir'de kurulan suç örgütüyle beraber hareket ederek “FETÖ Borsası” suçundan yargılanan İzmir eski Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato ise Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığından Erzincan Cumhuriyet Savcılığına görevlendirildi. Bato hakkındaki ceza yargılaması devam ediyor.

DİĞER YER DEĞİŞTİRMELER
Kararname kapsamında, adli yargıda Beykoz Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Aydın, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine getirildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanı Tayyip Özdurmaz Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanı Aysel Gökçe İzmir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ziyaeddin Mümtaz İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanlığına, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Kadir Yılmaz İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Daire Başkanı Reyhan Yaman Bakırköy hakimliğine atandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Ahmet Yıkılmaz Yargıtay Cumhuriyet Savcılığına görevlendirildi. Ankara Cumhuriyet savcıları Melih Aladağ ile Şenol Taşkale de Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili oldu.

İdari yargıda ise Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi Daire Başkanı Ferhat Metin İstanbul Bölge İdare Mahkemesi üyeliğine getirildi. (HABER MERKEZİ)