Macar araştırmacılar, Tip 2 diyabet riski taşıyan hastaların, kalp rahatsızlığına bağlı olarak kalbi etkileyen sinir hasarına yakalanma olasılığının altı kata kadar daha fazla olduğunu bulduklarını iddia ediyorlar.

Uzmanlar, nöropati adı verilen bu hasarın belirtileri arasında baygınlık ve baş dönmesi hissinin yer aldığını ve diyabet teşhisi konmadan birkaç yıl önce ortaya çıkabileceğini iddia ediyor.

Nöropati, sinirlerin hasar görmesi anlamına gelen tıbbi bir terimdir ve halihazırda diyabetin bilinen bir komplikasyonudur.

Ancak Semmelweis Üniversitesi'nden araştırmacılar, hastaların diyabetleri tam olarak gelişmeden önce bile bu hasarın ince işaretlerini gösterdiğini söylüyor.

Bulgularının, diyabet riski taşıyan hastalarda nöropati belirtilerini izlemek ve ardından sinir hasarını yavaşlatmak veya önlemek için kullanılabileceğini iddia ediyorlar.

Uzun vadede bu durum sinir hasarına neden olabilir ve hangi sinirlerin etkilendiğine bağlı olarak farklı semptomlara yol açabilir.

Genellikle periferik nöropati adı verilen, ayaklarda ve ellerde uyuşukluk, karıncalanma, yanma hissi, ağrı, kramp ve güçsüzlüğe neden olan ve sonunda tüm uzuvlara yayılabilen durumla sonuçlanır. 

Şeker hastalarının yaşayabileceği diğer nöropati türleri arasında duyularla ilgili sorunlar, organlarının aldığı sinyaller ve ellerini kontrol etme yeteneği yer alır. 


Frontiers in Endocrinology dergisinde yayınlanan çalışmalarında araştırmacılar, diyabet riski yüksek olan kişilerin, sağlıklı insanlarla karşılaştırıldığında parasempatik nöropati adı verilen bir türe sahip olma ihtimalinin 5,9 daha yüksek olduğunu buldu.

Çalışmada, diyabet geliştirme riski yüksek olduğu değerlendirilen 44 kişinin sağlık testi sonuçları karşılaştırıldı.

Katılımcıların kalp atışları ölçüldü ve vücutlarının ağrı, yanma, uyuşukluk gibi hislere nasıl tepki verdiği test edildi.

Parasempatik nöropati, vücudumuzun nasıl dinlendiğini yöneten sinirlere verilen bir tür hasardır, örneğin kalp atışımızı düşürmek için sinyaller göndermesi gibi.

Kalple ilgili bir sinir hasarı türü olan kardiyak otonom nöropatinin (KON), diyabet riski taşıyan grupta yine 5,9 kat daha yaygın olduğu çalışmada özellikle vurgulandı. 

NHS'ye göre, semptomları arasında, çok kısa bir süreden fazla egzersiz yapamama ve ayağa kalktığınızda baş dönmesi veya baygınlık hissetmenize neden olabilecek düşük kan basıncı yer alıyor. 

Araştırmacılar ayrıca risk altındaki grupta duyusal nöropati görülme sıklığının daha yüksek olduğunu bulduklarını ve bunun çalışmadaki hastalarda da gözlemlendiğini ekledi.