"Diyarbakırlı Ramazan Hoca" olarak tanınan Ramazan Pişkin'i, 31 Ocak'ta çay ocağında bıçaklayarak öldürmekten yargılanan sanık Erkan Baykut savunmasında, "Ben ilk sosyal medyada kendisini gördükten sonra cinayeti kafamda kurguladım" dedi.

İstanbul Fatih Cerrahpaşa Mahallesi'nde 31 Ocak'ta, sosyal medyada "Diyarbakırlı Ramazan Hoca" olarak tanınan Ramazan Pişkin'i işlettiği çay ocağında bıçaklayarak öldürmekten yargılanan tutuklu sanık Erkan Baykut'un (24), 'tasarlayarak kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanmasına bugün İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Tutuklu sanık Baykut, duruşmaya bağlı bulunduğu cezaevinden jandarma eşliğinde getirildi. Ramazan Pişkin'in ailesi ile tarafların avukatları da mahkemede hazır bulundu.

"Cinayeti kafamda kurguladım"
Tutuklu sanık Erkan Baykut "tasarlayarak kasten öldürme" suçuna karşı ek savunmasında cinayeti tasarladığını itiraf ederek şunları söyledi:

"Ben ilk sosyal medyada kendisini gördükten sonra cinayeti kafamda kurguladım. Dört ay önce sosyal medyada görmüştüm. Olaydan bir ay önce babamın dükkanına 5 dakikalık mesafede kendisini gördüm. Bana zulüm yapan insanların yerine kendisini koydum. Görüntü olarak benzettim. Uyuşturucu madde etkisindeydim. Olaydan 4-5 gün önce dükkanının önünden geçerken gördüm. Bıçağı olaydan ik ay önce almıştım. Bıçağı maktulü öldürmek için almıştım."

Sanık avukatı müvekkilinin akli dengesinin yerinde olmadığını belirterek Adli Tıp Kurumu'ndan rapor alınmasını talep etti.

Duruşma 16 Temmuz'a ertelendi
Mahkeme heyeti sanığın akli dengesiyle ilgili şüphe olmadığını belirterek talebi reddetti. Duruşma mütalaaya karşı savunmaların hazırlanması için 16 Temmuz'a ertelendi.

 İddianameden
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Cerrahpaşa Kocamustafapaşa Caddesi'nde çay ocağı işleten Pişkin'in, 31 Ocak'ta iş yerinde uğradığı bıçaklı saldırıda öldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianamede, olay günü polise kesici ve delici alet yaralaması olduğu yönünde ihbar yapılması üzerine "Diyarbakırlı Ramazan Hoca'nın Yeri" isimli iş yerine gidildiğinde Pişkin'in bıçakla yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı bilgisinin alındığı belirtiliyordu.

Bu kapsamda soruşturma işlemlerine başlandığı aktarılan iddianamede, Pişkin'in kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği kaydediliyordu.

İncelenen güvenlik kamerası görüntülerine göre, olay yerinden kaçan sanık Erkan Baykut'un toplu taşıma aracı kullanıp Beyoğlu'ndaki ikametine gittiği, adrese giden polis ekiplerinin sanığı evinin banyosunda saklanırken yakaladığı aktarılıyordu.

İddianamede, sanığın polis merkezinde alınan ifadesinde, maktulü tanımadığını, Saboor M. ismiyle tanıdığı kişi zannettiğini, bu kişinin de uyuşturucu satan ve cinsel istismarda bulunan biri olduğunu ileri sürdüğü belirtiliyordu.

Baykut'un, 2021'den itibaren bu kişiyi görmediğini ancak Ramazan Pişkin'i bu şahıs olarak bildiğini, Pişkin'i de ilk kez 2021'de sosyal medyadan gördüğünü söylediği ifade ediliyordu.

Olaydan iki ay önce Pişkin'i "Ramazan Hoca'nın Yeri" isimli iş yerinde gördüğünü ve yanına gidip konuştuğunda ilk başta iyi bir hoca olarak düşündüğünü aktaran Baykut'un, ancak sohbetin devamında bu kişinin aslında Saboor M. olduğunu anladığını savunduğu belirtiliyordu.

İş yerine geldiğinde tek başına sandalyede oturan Pişkin'in ayağa kalktığını belirten Baykut'un, ardından taş fırlatması ve üzerine gelmesiyle kendisine zarar verebileceğini düşünerek Pişkin'i bıçakla yaraladığını ve olay yerinden kaçtığını söylediği ifade ediliyordu.

Maktulün kardeşi Mehmet Pişkin'in sanıktan şikayetçi olduğu aktarılan iddianamede, sanığın "kasten öldürme" suçundan müebbet hapisle cezalandırılması talep ediliyor.​​​​​​ (ANKA-AA)