AB: Askeri müdahaleden kaçınılmalı

Avrupa Birliği, Venezuela'ya yönelik her türlü askeri müdahaleden kaçınılması gerektiği uyarısında bulundu.

© REUTERS
AB: Askeri müdahaleden kaçınılmalı

Avrupa Birliği’nden (AB), Venezuela’da yaşanan krizle ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Venezuela’ya yönelik her türlü askeri müdahaleden kaçınılması gerekmektedir” denildi.

Öte yandan, dün de AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Venezuela'da gerginliğin arttığına dikkati çekerek, itidal çağrısında bulunmuştu.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Mogherini, Venezuela'da yaşam koşullarının kötüleştiğini, hükümetin insani yardımı kabul etmemesinin ülkedeki gerginliği artırdığını belirterek, şu ifadelere yer vermişti:

"Güçlü bir şekilde, güvenlik güçlerine insani yardımın girişine izin verme, itidal gösterme ve şiddete başvurmama çağrısında bulunuyoruz."

VENEZUELA KRİZİ

Venezuela'da, çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, "Venezuela'ya asker göndermeyi" seçeneklerden biri olarak göstermişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2019, 14:15
SIRADAKİ HABER