AB ile Latin Amerika ülkelerinden Venezuela toplantısı

Avrupa Birliği (AB) ve Latin Amerika ülkeleri Venezuela krizine çözüm aramak için Ekvador'un başkenti Kito'da bir araya geldi.

© AN
AB ile Latin Amerika ülkelerinden Venezuela toplantısı

Toplantıya Avrupa Birliği öncülüğünde kurulan Uluslararası Temas Grubu'na üye 8 AB ülkesi ve 4 Latin Amerika ülkesi katılıyor.

Ekvador Dışişleri Bakanı Jose Valencia "Bölgede bulunan farklı ülkeler ve Avrupa Birliği ile birlikte çalışarak çözüm arayışını kolaylaştırmayı ümit ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Mogherini ise yaptığı yazılı açıklamada çarşamba günü Venezuela'da farklı kesimlere ulaşmak için yürütülen çalışmaları değerlendirme kapsamında teknik görüşmelerin gerçekleştirildiğini kaydetti.

Rusya'nın Venezuela'ya asker göndermesi siyasi krizi daha da tırmandırdı. Moskova, Washington'ın askerleri geri çekme talebine "gerektiği kadar kalacaklar" şeklinde cevap verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, geçtiğimiz cumartesi günü Caracas'a ulaşan ve 100 kişiden oluşan Rus askeri ekibinin varlığının iki ülke arasındaki ilişkilere hiç bir şekilde tehdit teşkil etmediğini ifade etti.

Uluslararası Temas Grubu yeni başkanlık seçimlerinin düzenlenmesi için 7 Şubat tarihinde Uruguay'ın başkenti Montevideo'da kuruldu.

Avrupa Birliği öncülüğünde kurulan Uluslararası Temas Grubu'nda, Almanya, İspanya, Fransa, Hollanda, İtalya, Portekiz, İngiltere ve İsviçre'nin yanı sıra, diğer 4 Latin Amerika ülkeleri, Bolivya, Kosta Rika, Ekvador ve Uruguay bulunuyor.

SIRADAKİ HABER