ABD: Çin ve Rusya’ya karşı 10 yıla ihtiyacımız var

ABD Ordu Sözcüsü Mark Esper, ABD'nin Çin ve Rusya’ya karşı hazırlanması için 10 yılı olduğunu ifade etti.

© REUTERS
ABD: Çin ve Rusya’ya karşı 10 yıla ihtiyacımız var

Amerikan ordusunun öngörülerine göre Rusya ordusunun kapasitesi 2028 yılında en yüksek seviyesine ulaşacak.

2030’da ise Çin askeri açıdan en güçlü ülkelerden biri olacak.

ABD Ordu Sözcüsü Mark Esper, Pentagon'un geleceğe dönük hedeflerini anlattığı bir röportajında, ABD'nin iki ülkeye karşı hazırlanması için 10 yılı olduğunu ifade etti.

Esper'e göre Pentagon, Afganistan ve diğer Ortadoğu ülkelerinde sıcak çatışmaların parçası olurken, Rusya ve Çin, bu zamanı askeri gücünü modernize etmeye harcadı.

Esper, Irak ve Afganistan savaşlarının maliyetinin, Rusya ve Çin'e karşı teyakkuzda olmayı ipoteklediğini, bunun sonucu olarak ABD ordusunun 40 yıldır kullanılan teçhizatını yenilemesi gerektiğini söyledi.

Esper, bir sonraki bütçe planlamasında önceliklerinin uzun menzilli keskin nişancı silahları, zırhlı araçlar, helikopterler ve daha güçlü füze savunma sistemlerine yatırım yapmak olacağını kaydetti.

Pentagon, 2019 yılı için 182 milyar dolar bütçe talep etmiş, bunun 22 milyar doları yeni silah sistemleri alımına ayrılmıştı.

Geçen kasım ayında yayınlanan bir raporda, Amerikan ordusunun tarihi üstünlüğünün sert bir şekilde azaldığı ve olası bir savaşta Rusya ve Çin’e karşı kaybedebileceği görüşü yazılmıştı.

SIRADAKİ HABER