ABD'de Trump'ın övdüğü ilacın kullanımı 'faydasız' diye iptal edildi

ABD'de Gıda ve İlaç İdaresi, yeni tip korona virüsünün tedavisinde hidroksiklorokin kullanımını "'faydasız'' olduğu gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu.

© AA
ABD'de Trump'ın övdüğü ilacın kullanımı 'faydasız' diye iptal edildi

ABD’de Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), yeni tip korona virüsü (Covid-19) tedavisinde hidroksiklorokin kullanımını “‘faydasız” olduğu gerekçesiyle iptal ettiğini duyurdu.

FDA’dan yapılan yazılı açıklamada, hidroksiklorokinin ve diğer bir sıtma ilacı olan klorokinin “Covid-19 tedavisinde etkili olmasının muhtemel görünmediğini, ayrıca ciddi yan etkilerinin olduğu” sonucuna vardıklarını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, 25 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “Dayanışma Denemesi Yürütme Grubu”nun toplandığını ve Covid-19 hastalarının tedavilerinde hidroksiklorokin isimli ilacın kullanımının “güvenlik endişeleri” nedeniyle askıya alındığını bildirmişti.

Tıp dergisi Lancet tarafından yapılan araştırmada da sıtma ilacı hidroksiklorokinin tek başına veya antibiyotikle kullanımının Kovid-19 hastalarında fayda sağlamadığının görüldüğü kaydedilmişti.
Öte yandan, ABD Başkanı Trump, 19 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “Son birkaç haftadır önlem amaçlı hidroksiklorokin kullanıyorum” ifadesini kullanmış, bunu kendisinin istediğini doktorlarının da itiraz etmediğini vurgulamıştı. (AA)

SIRADAKİ HABER