ABD'den Avrupa ülkelerine: DAİŞ'li vatandaşlarınızı alın

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de yakalanan yabancı uyruklu DAİŞ üyelerinin vatandaşı oldukları ülkeler tarafından alınması için çağrı yaptı.

© AFP
ABD'den Avrupa ülkelerine: DAİŞ'li vatandaşlarınızı alın

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından yakalanan söz konusu yabancı uyruklu örgüt mensuplarının güvenli ve insani koşullarda tutulduğunu açıkladı.

Palladino, Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) de yardım ettiği operasyonlar sonucu teslim alınan yabancı uyruklu DAİŞ üyelerinin tam sayısını açıklamadı. Ancak rakamın yaklaşık olarak 850 civarında olduğu tahmin ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı ayrıca yakalanan DAİŞ üyelerinin vatandaşı oldukları ülkelere iade edilerek yargılanıp biran önce cezalarının verilmesi gerektiğini vurguladı.

79 KOALİSYON ÜYESİ WASHINGTON’DA

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, DAİŞ’le mücadele eden koalisyon üyesi 79 ülkenin katılımıyla 6 Şubat’ta Washington'da bir konferans düzenleyecek.

ABD ordusu yaklaşık 4 senedir savaştığı Suriye'den, Başkan Donald Trump'ın isteği üzerine askerlerini çekme kararı almıştı.

İnsan Hakları İzleme (HRW) birkaç ay önce yayımladığı raporda ABD’nin, Suriye’de yakalanan terör örgütü DAİŞ üyelerini, gözaltında tutulmaları ve yargılanmaları için yasa dışı bir şekilde Irak’a götürdüğünü ve bu kişilere işkence uyguladığını ileri sürmüştü.

SIRADAKİ HABER