ABD: Esad'ın görevi hemen bırakmasında ısrarcı değiliz

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın hemen görevi bırakması ve Rusya’nın bu ülkeden gitmesi konusunda ısrarcı olmadıklarını söyledi.

© SANA
ABD: Esad'ın görevi hemen bırakmasında ısrarcı değiliz

Jeffrey, Ortadoğu Enstitüsü’nün online konferansında Suriye’deki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Jeffrey, “Esad’ın hemen gitmesi gerektiğini söylemiyoruz, Esad ve hükümetinin davranışlarını değiştirmesi gerektiğini söylüyoruz. Rusların da gitmesi gerektiğini söylemiyoruz" dedi.

ABD'nin, Suriye'de Rusya ve İran askerlerinin olmadığı 2011 öncesindeki duruma geri dönmek istediğini dile getiren Jeffrey, "Her zaman Rusya’nın Suriye’deki varlığına karşı çıksak da onların oradan çıkmaya zorlamak politikamız değil" ifadelerini kullandı.

Jeffrey, ABD’nin birliklerini geri çekmesinin şu anda masada olmadığını ifade ederek, “Başkan Trump, birlikleri Afganistan’dan çekmekten bahsediyor. Ayrıca Suriye’den çekileceğimizi de açıkça belirtti. Ancak şu anda masada hiçbir şey yok” diye konuştu.

Öte yandan Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası’na da değinen Jeffrey, "Sezar Yasası, gerçek yaptırımlarımızı sağlamamızı gerektiren çok güçlü insani hükümlere sahip” ifadelerini kullandı. 

Jeffrey, söz konusu yaptırımlarla ilgili, “Yaptırımlarımıza devam edeceğiz, ikinci yaptırımlar da gelecek” açıklamasında bulundu.

SIRADAKİ HABER