ABD ile Rusya arasındaki 30 yıllık anlaşma bitiyor

ABD'nin Rusya ile 1987'de imzaladığı ABD ile Rusya arasındaki 30 yıllık anlaşma bitiyor .

© REUTERS
ABD ile Rusya arasındaki 30 yıllık anlaşma bitiyor

Amerikan medyasında yer alan haberlerde, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, bugün ülkesinin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekildiğini açıklayacağı öne sürüldü.

Avrupa güvenliği açısından hayati derecede önemli olan ve 1987'de ABD ile Rusya arasında imzalanan anlaşmayla ilgili olarak son dönemde iki ülke arasında karşılıklı suçlamalar yöneltiliyordu.

Pompeo, Aralık 2018'de Brüksel'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, Rusya'ya INF Anlaşması'na uyması için 60 günlük süre verdiklerini açıklamıştı. ABD yönetiminin Moskova'ya verdiği süre 1 Şubat'ta doluyor.

RUSYA: ABD'NİN ÇEKİLECEĞİ KESİNLEŞTİ

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, ABD'nin INF'den tek taraflı olarak çekilme kararını kesinleştirdiğini söyledi. Kommersant gazetesine röportaj veren Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) tek taraflı olarak çekileceği kararını kesinleştirdiğini ve bunu ikili siyasi kanallar aracılığıyla kendilerine bildirdiğini söyledi. Ryabkov ayrıca bu kararın müzakereye kapalı olduğunun da kesinleştirildiğini dile getirdi.

Ryabkov, ABD'nin Rusya'nın INF'ye uymadığına dair suçlamalarını reddettiklerini söylerken, bu iddiaların temelsiz olduğunu belirtti.

ABD ile Rusya arasında 1987'de imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın iptali halinde silahlanma yarışının hızlanacağı ve bu yarışın Avrupa güvenliğini tehdit edeceği belirtiliyor.

ABD, anlaşmadan ayrıldığını açıklamasının ardından teknik olarak 6 aylık sürenin sonunda anlaşmadan tamamen ayrılmış olacak.

INF ANLAŞMASI

1987 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov arasında imzalanan anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan karadan havaya atılabilen orta menzilli füzelerin yasaklanmasını öngörüyor. Anlaşma, denizden ateşlenen füzeleri kapsamıyor.

Nükleer savaş tehdidini ortadan kaldırmayı hedefleyen anlaşma kapsamında 4 yılda yaklaşık 2 bin 700 füze imha edildi.

INF Anlaşması, nükleer silahlı füzeleri 30 yılı aşkın süredir Avrupa topraklarından uzak tutuyor.

SIRADAKİ HABER