ABD, Taliban'la Katar'da görüştü: 'Görüşmeler önemli kararlarla ilerliyor'

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, beşinci kez çıktığı barış turunda Taliban temsilcileriyle Katar'ın başkenti Doha'da yaptığı görüşmelerin iyi gittiğini belirtti.

© AP
ABD, Taliban'la Katar'da görüştü: 'Görüşmeler önemli kararlarla ilerliyor'

Halilzad, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, görüşmelere iki gün ara verdiklerini ve tekrar devam edeceklerini söyledi.

'MASADAKİ DÖRT KİLİT KONU' NE?

Şu ana kadar 4 kilit konu üzerinde görüştüklerini ifade eden Halilzad, bu 4 konunun neler olduğu hakkında bilgi paylaşmadı.

Ancak taraflara yakın kaynakların daha önceki açıklamalarında, ABD-Taliban görüşmelerinde üzerinde durulan temel konuların 'ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi, Taliban'ın Afganistan'ın uluslararası terör örgütlerince kullanılmaması teminatı vermesi, ateşkes ve Afganlar-arası görüşmeler' olduğu ifade edilmişti.Halilzad, ''Görüşmeler çok iyi gidiyor, yavaş ve ama önemli kararlarla ilerliyor'' dedi.

Halilzad ayrıca, Taliban ile doğrudan görüşmelere katılmak için Kabil'den ulusal bir heyetin oluşturulması konusunda da çalışmaların devam ettiğini vurguladı.TALİBAN İLE BARIŞ SÜRECİ

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani yönetimindeki hükümet için büyük bir tehdit unsuru olan Taliban, halen ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini devam ettiriyor. Bazı bölgeleri Taliban'ın kontrolündeki ülkede ciddi güvenlik sorunu bulunuyor. Afganistan hükümeti, geçen yıllarda birçok kez Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etti ve bu kapsamda Barış Konseyi kurulmasına karşın bir sonuca ulaşılamadı.

Hamid Karzai'nin devlet başkanlığı döneminde, Afganistan yönetimi ile Taliban arasındaki temasların, Katar'ın başkenti Doha'da haziran 2013'te yapılması planlanıyordu ancak Taliban'ın ofise 'Afganistan İslam Emirliği' tablosu ve bayrağını asması üzerine Afgan hükümeti müzakerelerden vazgeçmişti. Ofis bir aydan kısa süre sonra kapanmış ve böylece barış müzakereleri de ertelenmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2019, 00:38
SIRADAKİ HABER