ABD’den DSG’ye: Ortaklık biter!

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) çağrısından sonra, ABD'li üst düzey bir komutan, DSG'nin Şam yönetimine yaklaşması halinde askeri yardımlarını keseceklerini duyurdu.

© AFP
ABD’den DSG’ye: Ortaklık biter!

ABD'nin DAİŞ Karşıtı Koalisyon Komutanı Korgeneral Paul LaCamera, Amerikan yasaları gereğince, Rusya ve Esad yönetimiyle işbirliğine gitmesi halinde DSG ile olan ortak çalışmalarına son vereceklerini açıkladı.

DSG’NİN ARAYIŞLARI

Çoğunluğunu ve komutasını Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) oluşturduğu DSG ise, ABD sonrasına hazırlanıyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'deki Amerikan askerlerini çekme kararıyla, koalisyon güçleri tarafından desteklenen DSG'nin Rusya ve Esad yönetimine yaklaşması gündeme gelmişti.

YPG, ABD askerlerinin çekilmesinin ardından Türkiye'nin olası bir operasyonu karşısında sınırların korunması için Suriye hükümetiyle görüşmeyi talep etti. Ancak 2018 sonundan beri bir sonuç çıkmadı.

ESAD: TÜRKLERİN KÖLESİ OLURSUNUZ

Pazar günü Beşar Esad doğrudan isim vermeyerek DSG'ye yaptığı çağrıda, "Sizi devletinizden başka kimse korumaz. Eğer ülkeyi savunmak için kendinizi hazırlamazsanız, onların (Türklerin) kölesi olmaktan başka bir şey yapamazsınız. Amerikalılar sizi satacaktır. Suriye ordusundan başka kimse sizi koruyamaz" şeklinde konuşmuştu.

DSG bünyesinde yer alan YPG, Suriye'deki iç savaş sırasında Esad ordusuyla çatışmaya girmekten kaçındı.Fakat ülkenin bütününde kontrolü tekrar ele geçirmek isteyen Esad, Kürtlerin uzun süredir istediği federal Suriye fikrine karşı çıkıyor.

Geçen yıl iki taraf arasında yapılan kısa süreli görüşmelerden de bir sonuç çıkmamıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 09:09
SIRADAKİ HABER