ABD’den Rusya ve Çin’e Maduro şartı

ABD'nin Venezuella Özel Temsilcisi Elliott Abrams, Rusya ve Çin'in Venezuella'daki yatırımlarını ancak mevcut Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun görevinden ayrılması durumunda geri alabileceklerini belirtti.

Reuters
ABD’den Rusya ve Çin’e Maduro şartı

ABD'nin Venezuella Özel Temsilcisi Elliott Abrams, ABD'nin Rusya ve Çin'i Venezuella'yı desteklemekle kendi çıkarlarına hizmet etmedikleri konusunda ikna etmeye çalıştığını vurguladı.

Abrams, "Eğer onlar (Rusya ve Çin) yaptıkları yatırımlar konusunda endişeleniyorlarsa, iflas etmiş Venezuella ekonomisi bu miktarları ödeyemez. Bunu sadece iyileşme sürecindeki Venezuella yapabilir ve bu da Maduro'nun yönetimi altında olmayacak" dedi.

Moskova ve Pekin'in Venezuella'ya maddi desteği artırmayacağını kaydeden Abrams, "Rusya ve Çin'den büyük miktarlarda ek yatırım yapılacağını sanmıyorum. Ancak, mevcut iktidara siyasi ve diplomatik destekleri sürüyor" diye konuştu.

Venezuella 'da 21 Ocak'ta Maduro'ya karşı kitlesel protesto gösterileri başladı. Ardından çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclis'in başkanı olan Juan Guaido, 23 Ocak'ta kendini geçici devlet başkanı ilan etti ve ABD ile birçok ülke tarafından tanındı.

SIRADAKİ HABER