Araplardan Trump'ın Golan kararına cılız tepki

Arap ülkeleri, ABD'nin Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ndeki 'İsrail egemenliği'ni kınamakla yetindi. Körfez ülkelerinin açıklamalarında uluslararası hukuka dikkat çekildi.

Reuters
Araplardan Trump'ın Golan kararına cılız tepki

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye ait olup BM Güvenlik Konseyi’nin de işgale son verilmesi çağrısı yaptığı Golan Tepeleri’nde ‘İsrail egemenliği’ni tanıma kararı Arap ülkelerinin tepkisini çekti. Ancak tepkiler kınama düzeyinde kaldı.

Körfez’deki Amerikan müttefikleri olan ve Amerikan üslerine ev sahipliği yapan Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar ve Kuveyt kararı eleştirdi ancak ‘barış sürecine zarar vereceği’ uyarısı ile yetindi. Suudi Arabistan’dan yapılan açıklamada, “Bu adımın Ortadoğu’daki barış süreci, güvenlik ve istikrar üzerinde önemli olumsuz etkileri olacaktır” denildi. Suudi Arabistan, ABD’nin Golan’da ‘İsrail egemenliği’ni tanıma kararının BM Şartı ile uluslararası hukuku ihlal ettiğine de dikkat çekti.

Kuveyt ve Bahreyn de karardan üzüntü duyduklarını belirtip İsrail’i uluslararası hukuka uyarak Golan’daki işgalini son vermeye çağırdı.

PUTİN Mİ DEVREYE GİRECEK?

Golan Tepeleri’ne sınırı olan Lübnan da kararı eleştirirken, Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Avn’ın bugün konuyu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşeceği açıklandı.

GOLAN NEDEN ÖNEMLİ?

İsrail, Suriye toprağı olan Golan Tepeleri’ni 1967 savaşında işgal etmiş ve BM’nin işgale son verilmesi yönündeki kararına rağmen 1981’de tek taraflı olarak ilhak etmişti. İsrail’in bu adımı, ABD dahil hiçbir ülke tarafından tanınmamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump ise ülkesinin bu konudaki geleneksel politikasını tersine çevirerek, İsrail’deki genel seçimler öncesinde Golan’da ‘İsrail egemenliğini’ tanımış, ilgili kararnameyi İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ziyareti sırasında imzalamıştı. 

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2019, 11:15
SIRADAKİ HABER