Araştırma: Floyd protestolarına katılanların çoğunluğu beyaz

ABD'de George Floyd'un polis tarafından öldürülmesiyle başlayan ve ülke geneline yayılan protestolara katılan göstericilerin yarısından fazlasının beyazlardan oluştuğu kaydedildi. Washington'daki protestolara katılanların yüzde 65'inin, New York protestolarına katılanların yüzde 61'inin, Los Angeles'ta ise protestocuların yüzde 53'ünün beyazlardan oluştuğu tespit edildi.

© AFP 2020
Araştırma: Floyd protestolarına katılanların çoğunluğu beyaz

 ABD’de siyah vatandaş George Floyd’un öldürülmesinin ardından ırkçılık ve polis şiddetine karşı düzenlenen protestolar devam ederken, yapılan araştırmalarda gösterilere katılanların büyük çoğunluğunun beyazlardan oluştuğu tespit edildi. Araştırmacılar, Minneapolis’te başlayan ve Washington’da Beyaz Saray’ın önüne kadar uzanan eylemlere katılanların aynı zamanda çoğunlukla gençlerden, beyaz yakalılardan ve eğitim düzeyi yüksek kişilerden oluştuğunu da aktardı.

WASHINGTON, NEW YORK VE LOS ANGELES PROTESTOLARINDAN VERİLER TOPLANDI

11 kişilik gönüllü bir ekip, protestolarda karşılaştıkları her beş kişiden birinin anket doldurmasını istedi. New York, Wasginton ve Los Angeles’ta düzenlenen eylemlerde 195 kişiden toplanan veriler incelendi. Çalışmayı yürüten Maryland Üniversitesi’nden sosyolog Dana R. Fisher ve Michigan Üniversitesi’nden siyaset bilimci Michael T. Heaney, verilerin ‘kaba tahminleri’ sunduğunu ancak protestocuların kim olduğunu anlamak için daha sistematik bir bakış açısı sağlandığını dile getirdi.

GÖSTERİCİLERİN YARISINDAN FAZLASI BEYAZ

Verilere göre, hafta sonu New York’ta düzenlenen protestolara katılanların yüzde 61’inin, Washington’daki protestolara katılanların yüzde 65’inin, Los Angeles gösterilerine katılanların ise 53’ünün beyazlardan oluştuğu kaydedildi.

DÖRTTE ÜÇÜ 34 YAŞIN ALTINDA

Ankete katılanların en az dörtte üçünün 34 yaşın altında olduğu tespit edildi. Beyaz protestocuların yüzde 82’sinin, siyah protestocuların ise yüzde 67’sinin üniversite diplomasına sahip olduğu aktarıldı.

TRUMP DA ‘MOTİVASYON KAYNAĞI’

Çalışmada, ırkçılık ve polis şiddetinin yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump’ın da protestolara katılmak için bir etken oluşturduğunu aktarıldı. Fisher’in elde ettiği verilerde, ankete katılan beyazların yüzde 45’inin ve siyahların yüzde 32’nin ‘protestoya katılma motivasyonu’ olarak Trump’ı işaret ettiği kaydedildi.

Verilerin şaşırtıcı olduğunu dile getiren Stanford Üniversite’sinden sosyolog Douglas McAdam, “Bu daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor” dedi.

‘BEYAZ ÇOCUKLARI GÖRDÜĞÜMDE ŞOK OLDUM’

Washingon’da St. John’s Kilisesi önünde protestolara katılan üniversite mezunu 22 yaşındaki Isabel Muir, ailesiyle beraber ‘nasıl beyaz bir müttefik olunacağı’ konusunda sohbet ettiğini söyledi. 62 yaşındaki annesinin protestolar sırasında dükkanların yağmalanmasını sorguladığını ancak ‘ekonominin siyahların sırtında inşa edildiğini’ ve bu yüzden acıların anlaşılması gerektiğini söylediğini aktardı.

Wahsington’da düzenlenen protestolara katılan 67 yaşındaki Walter Wiggins ise, “Burada çok fazla beyaz çocuk gördüğümde şok oldum” dedi. Emekli olan Wiggins, 1963 yılında düzenlenen Büyük Washington Yürüyüşü’nü anımsadığını söylerken, “O zaman göstericiler sadece siyahlardan oluşuyordu” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER