Avrupa Parlamentosu'ndan Suriye tasarısı: Türkiye askerlerini çeksin

Avrupa Parlamentosu'nda kabul edilen karar tasarısında, Türkiye'ye Suriye'den 'asker çekme' çağrısı yapıldı. "Suriye Demokratik Güçleri'nin bir müttefik olarak IŞİD ile mücadeledeki katkısının öneminin altını çiziyoruz" ifadelerine yer verilen raporda, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki varlığı 'işgal' olarak tanımlandı.

© AA
Avrupa Parlamentosu'ndan Suriye tasarısı: Türkiye askerlerini çeksin

Avrupa Parlamentosu'nun (AP), 'Suriye çatışması-Ayaklanmanın ardından 10 yıl sonra' başlıklı karar tasarısında, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki varlığı 'işgal' olarak tanımlandı ve askerleri çekme çağrısı yapıldı. Türkiye'nin bu bölgeyi 'yasa dışı şekilde işgal ettiği' ve bunun Suriye'de, Orta Doğu'da, Doğu Akdeniz'de 'barışı tehlikeye attığı' ileri sürüldü.

ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun desteklendiği aktarılan tasarıda, "Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) bir müttefik olarak IŞİD ile mücadeledeki katkısının öneminin altını çiziyoruz" denildi. Raporda, Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad yönetiminin yanı sıra Rusya, İran ve Türkiye'nin de insan hakları ihlallerinde bulunduğunu ileri sürülürken, bu ihlallerin 'şiddetle kınandığı' kaydedildi. 

Milletvekilleri, Suriye'deki insani krizin endişe verici olduğunu ve Birleşmiş Milletler öncülüğünde ateşkes izleme mekanizması kurulması gerektiğini belirtti. Suriye'de sağlık merkezlerine yönelik saldırılan ülkenin sağlık sistemini yok ettiği aktarıldı. 

Öte yandan Suriye'nin güvenli olmadığı için dönüşlerin gönüllü olması, Suriyelilere verilen koruma statüsünün değiştirilmemesi gerektiğini kaydedildi ve Suriye'de bulunan Avrupa Birliği (AB) ülkesi vatandaşı çocukların ülkelerine getirilmesini istendi. (AA)

SIRADAKİ HABER