Biden döneminin ilk balistik denemesini yapan Kuzey Kore: Yeni tip taktik güdümlü füze denemesi başarıyla tamamlandı

ABD'de Başkan Joe Biden dönemine füzelerle selam etmeye başlayan Kuzey Kore yönetiminden dün fırlattığı iki füzeyle ilgili 'yeni geliştirilmiş taktik güdümlü füzelerin denemesinin başarılı şekilde tamamlandığı' açıklaması geldi.

© AFP 2021 / KCNA
Biden döneminin ilk balistik denemesini yapan Kuzey Kore: Yeni tip taktik güdümlü füze denemesi başarıyla tamamlandı

Kuzey Kore'den perşembe günü fırlatılan iki füzeyle ilgili yapılan ilk açıklamada 'yeni tip taktik güdümlü roket' denildi. Böylece Joe Biden'ın 20 Ocak'ta ABD Başkanlığına başlamasından beri ilk kez balistik füzeler fırlatan Kuzey Kore yaklaşık bir yıldır balistik füze denemesi yapmıyordu. 

Daha önce haftasonunda Kuzey Kore'nin BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal etmeyen nitelikte, kısa menzilli ve balistik olmayan füzeler denemesini "Provokasyon değil, her zamanki işler" diye karşılayan Biden, bu kez 'BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlal edildiğini, ne karşılık verileceği konusunda ortakları ve müttefikleriyle görüşen Washington'ın uygun karşılığı vereceğini' dile getirdi.

BM Güvenlik Konseyi kararlarına göre balistik füze denemesi yapması yasak olan Kuzey Kore'nin son denemesine ABD, Güney Kore ve Japonya'dan kınama geldi. 

Kuzey Kore ise bugünkü açıklamasında Japonya'nın balistik füzelerin 400 km mesafe kaydettiği tahminine meydan okuyarak 'iki silahın Kuzey Kore'nin doğu kıyısından 600 km uzaktaki bir deneme hedefini vurduğunu' öne sürdü. Açıklamada füzenin 2.5 tonluk yük taşıyabileceği belirtilerek nükleer savaş başlığı taşıma kapasitesine işaret edildi.

Bu füzelerin ne tipte olduğu açıklığa kavuşturulmazken, resmi haber ajansı 'katı yakıtlı motorun geliştirilmiş bir versiyonuna ve  düşük irtifada süzülürken sıçrama tipi uçuş moduna' sahip olduğunu kaydetti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un hazır bulunmadığı denemeden sorumlu yetkili konumundaki Ri Pyong Chol, "Bu silah sisteminin geliştirilmesi ülkenin askeri gücünü pekiştirmek ve her türlü askeri tehdidi caydırmak açısından büyük önem taşıyor" dedi.

Biden, "Karşılığı oalacaktır. Tırmandırmayı tercih ederlerse ona göre karşılık veririz" tepkisini göstererek ekledi:

"Ama belli bir diplomasi şekline de hazırım, ama bu da nükleer silahsızlanmanın nihai sonucuna bağlı olma şartı altında."

SIRADAKİ HABER