Bolton: ABD, Venezuela için koalisyon kurmak istiyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD'nin Venezuela'daki iktidarın değişmesi için koalisyon kurmaya çabaladığını belirtti.

© AFP
Bolton: ABD, Venezuela için koalisyon kurmak istiyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Amerikan CNN kanalına verdiği röportajda ABD'nin Venezuela'daki iktidarın değişmesi için koalisyon kurmaya çabaladığını açıkladı.

Bolton, "İktidarın barışçıl bir şekilde Nicolas Maduro'dan geçici devlet başkanı olarak tanıdığımız Juan Guaido'ya geçmesi için destek toplamaya çalışıyoruz. (Maduro'yu), yozlaşmış tüm rejimi değiştirmek için toplayabileceğimiz kadar geniş bir koalisyon görmek isterdim. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Venezuela'da çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmış, son olarak Avrupa Parlamentosu da aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelerken, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

Geçen hafta Alman Frankfurter Allgemeine gazetesi, Venezuela'daki muhaliflerin lideri Juan Guaido'nun ‘isyanının' başarısızlığa uğradığını yazmıştı.

SIRADAKİ HABER