Çocuk istismarından suçlu bulunan Kardinal gözaltında

Avustralya'da ‘iki erkek çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan' suçlu bulunan Kardinal George Pell gözaltına alındı. Vatikan da konu hakkında kendi soruşturmasını açacağını duyurdu.

© Twitter
Çocuk istismarından suçlu bulunan Kardinal gözaltında

Avustralya’nın Melbourne kentinde görev yaptığı dönemde ‘iki erkek çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan’ suçlu bulunan Avustralya Kardinali George Pell karar duruşmasına kadar gözaltına alındı. Hakkındaki suçlamalardan yargılanmasına karar verilmesinden bu yana kefaletle serbest kalan ve tutuksuz yargılanan Pell’in mahkemede kefaletinin iptal edilmesinin ardından, 13 Mart 2019’daki karar duruşmasına kadar gözaltına alınmasına hükmedildi.

Avustralya yasalarına göre, çocuklara yönelik cinsel tacizden suçlu bulunanlar 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılıyor. Mahkeme jürisi, 12 Aralık 2018’de Vatikan’ın üç numaralı ismi Pell’in, Aralık 1996 ve Şubat 1997’de Melbourne Başpiskoposu olarak görev yaptığı St. Patrik Katedrali’nde, o dönemde 13 yaşında olan iki erkek çocuğa tacizde bulunduğuna karar vermişti.

Ancak bu karar Pell hakkında devam eden cinsel taciz davaları yüzünden açıklanmamıştı. Söz konusu davaların dün düşmesinin ardından, 8 erkek ve 4 kadından oluşan jüri, Pell’in 5 tacizden suçlu olduğuna kanaat getirdikleri kararı dün açıklamıştı. (Sputnik)

SIRADAKİ HABER