FLAŞ - ABD’den Irak’a 3 kritik uyarı!

ABD’nin son 24 saat içerisinde, Iraklı yetkililere, İran destekli Şii milislerin Suriye topraklarında eylem gerçekleştireceğine dair 3 stratejik bilgi notu verdiği ve milislerin acilen durdurulup ellerindeki silahların teslim alınmasını istediği öğrenildi.

© AFP
FLAŞ - ABD’den Irak’a 3 kritik uyarı!

Suudi Arabistan’da yayımlanan Okaz gazetesinin güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD’li yetkililer dün Iraklı yetkililere bilgi vererek, İran destekli Şii milislerin, Lübnan Hizbullah’ından aldıkları füzelerle Suriye toprakları üzerinden İsrail’e saldırı hazırlığında olduğunu aktardı.

Gazetenin haberine göre, Iraklı yetkililere verilen ikinci notunda, İran Devrim Muhafızları'nın (Pasdaran) Ninova Ovası’nda (merkez Musul) ABD askerlerine yönelik saldırı hazırlığında olduğu uyarısında bulunuldu.

Üçüncü bilgi notunda ise, İran ve Lübnan Hizbullahı’nın terörle mücadele bahanesiyle İsrail’e karşı daimi bir cephe açmak istediği belirtildi.

ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman, bu sorunlardan dolayı Lübnan’a gidebileceği kaydedildi.

Bilgi notlarını, görev süresi dün dolan Douglas Silliman’ın Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’ye ilettiği, görüşmede ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve ABD'nin İran ve Irak İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrew Peek’in de hazır bulunduğu ifade edildi.

Haberde ayrıca, ABD’li yetkililerin Iraklı yetkililere “alarm zili çaldığı” ve Iraklı Şii milisler tarafından İsrail’e yönelik bir saldırı durumunda Washington’un, İsrail’in karşılık vermesini durduramayacağını ilettiği kaydedildi.

Şii milisler tarafından düzenlenecek olası bir saldırıda ABD’nin de karşı saldırıya geçerek bombardıman gerçekleştireceği uyarısının da yapıldığı belirtildi.

ABD’li yetkililerin Irak’tan, 67 Şii milisin elindeki silahların alınmasını da istediği ifade edildi.

Irak’ta bulunan İran destekli Şii Haşdi Şabi milislerinin, Suriye’ye geçmek için hazırlık yaptığı basına yansımıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 13:43
SIRADAKİ HABER