İngiltere'nin virüs haritası: 'Sıfırıncı hasta' yok

İngiltere'de yapılan araştırmada korona virüsünün ülkeye tek bir hastayla gelmediği, en az 1300 vakayla beraber salgının dolaşıma girdiği tespit edildi. "İngiltere'de sıfırıncı hasta yok" diyen bilim insanları, Covid-19'un ülkeye girişinin mart ayında zirve yaptığını aktardı.

© GETTY IMAGES
İngiltere'nin virüs haritası: 'Sıfırıncı hasta' yok

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, Covid-19 salgınında ülkede hastalığı ilk yayan tek bir kişinin olmadığı, enfeksiyonun en az 1300 farklı kişiyle ülkeye girdiği sonucuna varıldı. İngiltere’de ‘sıfır numaralı hasta’ olmadığını, virüsün ülkeye en az 1356 kez girdiği ve giriş yapan her bir vakayla yayılmasını sürdürdüğü belirlendi.

EN ÇOK VAKA İSPANYA’DAN GELDİ

Virüsün giriş hızı 15 Mart civarında zirve yaptı ve tahminlere göre vakaların yüzde 34’ü İspanya’dan, yüzde 14’ü Fransa’dan, yüzde 14’ü İtalya’dan girerken, yüzde 0,1’den azı doğrudan Çin’den geldi. Uzmanlar mart ayı ortasında İngiltere’ye seyahatlerin hala önemli düzeyde olduğunu ve diğer ülkelerdeki yüksek aktif vaka sayısıyla aynı döneme denk geldiğini vurguladı.

ERKEN KONTROL FIRSATI KAÇIRILDI

Covid-19 Genom Bilimi İngiltere Konsorsiyumu’nun bulguları, şubat ve mart ayı boyunca enfeksiyonun kontrol altına alınma fırsatlarının kaçırıldığına dair yeni eleştirilere yol açtı. Virüsün genetik kod dizilimini oluşturmak için kurulan konsorsiyumun çalışması, virüsün İngiltere’ye girişinin Avrupa ülkelerinde de vaka sayılarının arttığı mart ortasında zirve yaptığını gösteriyor.

Gazeteye göre, hükümetin salgınla mücadele politikasını eleştirenler, seyahat kısıtlamaları ve karantina önlemlerinin bir hafta öncesinde alınması durumunda, İngiltere’deki vaka sayısının çok daha düşük olacağını söylüyor. Çalışmada ayrıca, salgının başladığı Çin’den çok az sayıda vakanın İngiltere’ye geldiği, vakaların büyük çoğunluğunu İspanya, Fransa ve İtalya’dan ülkeye girenlerin taşıdığı kaydedildi.

London Metropolitan Üniversitesi Moleküler İmmunoloji Profesörü Gary McLean “Dışarıdan gelenlere sıkı kısıtlamalara daha önce başlasaydık, buraya gelen vakalar ve bulaşma oranı azaltılabilirdi. Ama artık çok geç olana kadar bunu yapmadık” dedi.

20 BİNDEN FAZLA ÖRNEK İNCELENDİ

Wellcome Vakfı Direktörü ve hükümetin bilim danışma kurul üyelerinden Jeremy Farra da, çalışmadaki bulguların ‘çok önemli’ olduğunu söyledi. Farrar, Twitter hesabında ‘araştırmanın virüsü kontrol altına almanın zorluklarının altını çizdiğini ve virüsün ülkeye girdiği bir çok durumun, sınırları kapatmaktan bir sonuç alınabilmesi için ya çok hedefe yönelik ya da tam ve mutlak olması gerektiğini’ belirtti.

Çalışmada, İngiltere’de Covid-19’a yakalanan 20 binden fazla kişiye ait virüs örnekleri analiz edildi ve genetik kodları incelendi. Bu genetik bilgisiyle, uluslararası seyahat verileri birleştirildi ve böylece uzmanlar İngiltere’de virüsün yayılışının haritasını çıkarttı.

‘ERKEN KARANTİNA UYGULANSAYDI ÖLÜ SAYISI YARIYA DÜŞECEKTİ’

Hükümetin, 17 Mart’tan itibaren gerekli olmayan ülke dışı seyahatlerden kaçınılması ve 23 Mart’taki ülke dışındaki İngilizlerin ülkeye dönmesi tavsiyesinden sonra, seyahatlerde keskin bir düşüş oldu ve ülkeye giren vaka sayısı azaldı. Çalışmada ayrıca, Liverpool’un 13 Mart’ta Atletico Madrid deplasmanında karşı oynadığı Şampiyonlar Ligi maçına giden 3 bin taraftarın çok büyük bir fark yaratmadığı, aynı günlerde zaten İspanya’dan günde 20 bin kişinin geldiği kaydedildi.

Hükümetin eski bilim danışmanı da dün, ülkede kısıtlama uygulamaları bir hafta daha önce başlasaydı, ölü sayısının ‘en az yarı yarıya’ azalabileceğini söylemişti. Parlamento’nun Bilim ve Teknoloji Komisoynuna ifade veren Prof. Neil Ferguson “Salgında vaka sayısı, kısıtlamalar başlamadan önce üç-dört günde bir, iki katına çıkıyordu” demişti. Ferguson “Yani, kısıtlama önlemlerini bir hafta önce başlatsaydık, nihai ölü sayısını en az yarı yarıya azaltabilirdik” diye konuşmuştu. İngiltere’de şu ana dek, 41 binden fazla kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti, 291 binden fazla da teyitli vaka bulunuyor. (BBC Türkçe)

SIRADAKİ HABER