İran'dan Varşova Konferansı'na tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kasımi, Varşova'da düzenlenen ‘Ortadoğu’ konulu konferans için "saygınlıktan yoksun" nitelemesi yaptı.

AFP
İran'dan Varşova Konferansı'na tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Polonya'nın başkenti Varşova'da, ABD öncülüğünde 13-14 Şubat'ta düzenlenen ve İran'ın karşı çıktığı konferans hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Konferansa bölgedeki karar alıcı ülkelerden hiçbirinin katılmadığına ifade eden Kasımi, şunları dile getirdi:

"Ortadoğu'da barış ve güvenliği konu alan karar alıcılıktan uzak ve saygınlıktan yoksun bir konferans nasıl olur da bölgenin asıl oyuncuları olan Türkiye, Irak, Lübnan, Filistin ve İran başta olmak üzere Çin ve Rusya gibi büyük ülkelerin katılımı olmadan başarılı olabilir?"

Konferansa öncülük eden ABD hakkında suçlamalarda bulunan Kasımi , "ABD bir taraftan Ortadoğu'da barış ve güvenlik konferansı düzenliyor diğer taraftan bölgede teröristleri destekleyerek bölge halkları arasında ümitsizlik, fakirlik ve savaşı artırıyor" ifadesini kullandı.

KONFERANSIN KONUSU

ABD ve Polonya tarafından 13-14 Şubat'ta gerçekleştirilen "Ortadoğu'da Barış ve Güvenliğin Geleceğini Desteklemek" başlıklı konferansa aralarında Umman, Suudi Arabistan, Bahreyn, Yemen, Ürdün, Kuveyt, Fas, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Tunus gibi Arap ülkelerinin bulunduğu 60 kadar ülke katılmıştı.

Konferansın açılışında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile basın mensuplarına açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'ın Lübnan, Yemen, Suriye ve Irak üzerindeki etkisini kötü yönde kullandığını ifade ederek, İran ile cepheleşmeden Ortadoğu'da barışa ve bölgesel istikrara ulaşılamayacağını savunmuştu.

SIRADAKİ HABER